POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE
KOMISJA TURYSTYKI PIESZEJ
ZARZĄDU GŁÓWNEGO
ORAZ
ODDZIAŁ MAZOWSZE W WARSZAWIE
zapraszają do wzięcia udziału w
OGÓLNOPOLSKIM INDYWIDUALNYM RAJDZIE
W 150. ROCZNICĘ
POWSTANIA STYCZNIOWEGO
1863-2013
Drogie Koleżanki!
Szanowni Koledzy!
Sto pięćdziesiąt lat temu Polacy chwycili za broń w nadziei wyrzucenia zaborców z polskiej ziemi i przywrócenia niepodległej Ojczyzny. Ze wszystkich środowisk podążyli ochotnicy do powstańczych oddziałów. Rzucili swoje życie, zdrowie, swoją przyszłość w szranki niepewnej walki, płacąc często bardzo wysoką cenę. Nie odnieśli zwycięstwa, ale dali rodakom nadzieję i siłę na przetrwanie kolejnych lat niewoli.
Coś jesteśmy im winni!
Możemy okazać naszą wdzięczność dla Nich tylko poprzez szacunek i pamięć. Poprzez szerzenie wiedzy o Ich czynie i poświęceniu, zadbanie o Ich mogiły i miejsca pamięci. I temu ma służyć podejmowana akcja
PTTK w 150. Rocznicę Powstania Styczniowego.
I. Cele rajdu
Celem rajdu jest przypomnienie uczestnikom (i za ich pośrednictwem społeczeństwu), historii i wydarzeń okresu Powstania Styczniowego, miejsc walk, mogił powstańczych oraz przypomnienie postaci i losów przywódców zrywu, dowódców oddziałów i szeregowych powstańców.
Rajd jest wkładem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w upamiętnienie Powstania Styczniowego i jego uczestników oraz hołdem złożonym naszym bohaterskim przodkom.
II. Organizatorzy
Organizatorem rajdu jest Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK wraz z Oddziałem PTTK Mazowsze w Warszawie.
III. Termin i miejsce rajdu
Rajd rozpoczyna się 22 stycznia 2013 roku i trwa do 5 sierpnia 2014 roku. Dopuszczamy imprezy, które odbyły się przed 22 stycznia 2013 r. ale dotyczyły 150. Rocznicy Powstania Styczniowego.
Terenem Rajdu jest przede wszystkim obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jednak dopuszczamy także wszystkie inne miejsca związane z tematyką Rajdu, szczególnie rejony dawnych terenów wschodnich Rzeczypospolitej objęte działaniami powstańczymi.
IV. Warunki uczestnictwa
W rajdzie mogą uczestniczyć indywidualnie miłośnicy wszystkich dyscyplin turystyki. Dopuszczamy również uczestnictwo drużyn (np. rodzinnych), nie większych jednak niż pięcioosobowych. Dorobek drużyny nie jest mnożony przez liczbę członków.
Każdy uczestnik (drużyna) powinien zwiedzić co najmniej 5 miejsc związanych z wydarzeniami i postaciami związanymi z Powstaniem Styczniowym. Miejscem takim może być pole bitwy, cmentarz, samotna mogiła, pomnik, tablica pamiątkowa, muzeum (bądź fragment ekspozycji), wystawa. Zachęcamy do połączenia zwiedzania z przebyciem trasy pieszej.
Przebycie tras i zwiedzanie miejscowości powinno być potwierdzone w terenie w Dzienniczku Rajdowym.
Uczestnicy rajdu są zobowiązani do udokumentowania związku zwiedzanych miejsc z Powstaniem Styczniowym w formie fotografii, nagrań wideo, rysunków lub wydawnictw przedstawiających zwiedzane obiekty oraz krótkich opisów krajoznawczych. Dopuszczamy dokumentowanie na płytach CD lub DVD dołączonych do Dzienniczka Rajdowego.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania nadesłanych materiałów w celu zorganizowania wystawy na zakończenie imprezy.
V. Zgłoszenia
Zgłoszenia (na piśmie lub mailem, ale konieczne z kopią dowodu wpłaty) przyjmujemy do 30 kwietnia 2014 r. na adres:
Oddział PTTK Mazowsze
ul. Litewska 11/13
00-589 Warszawa
litewska@pttk.com.pl
Z chwilą zgłoszenia należy dokonać wpłaty na rzecz samorealizacji imprezy w wysokości 20 zł na konto:
28 1440 1387 0000 0000 0940 8738
z dopiskiem 150. Rocznica Powstania Styczniowego lub przekazem pocztowym na adres organizatora. W ciągu dwóch tygodni od otrzymania zgłoszenia i potwierdzenia dowodu wpłaty, kierownictwo rajdu wyśle Dzienniczek Rajdowy, który będzie jednocześnie potwierdzeniem przyjęcia na rajd.
VI. Prawa i obowiązki uczestników
Potwierdzone Dzienniczki Rajdowe wraz z dokumentacją krajoznawczą należy przesłać na adres organizatora rajdu w terminie do 15 września 2014 r. Dzienniczki nadesłane po tym terminie nie będą oceniane.
Zakończenie rajdu odbędzie się w październiku 2014 r. Informacja o miejscu i terminie zakończenia (podobnie jak wszelkie informacje bieżące) zostanie zamieszczona na stronie internetowej KTP ZG PTTK http://ktpzg.pttk.pl
W ramach wpisowego organizatorzy zapewniają uczestnikom:
- Dzienniczek Rajdowy (jeden dla drużyny),
- Znaczek Rajdowy,
- Pamiątkową naklejkę,
- Odcisk pamiątkowej pieczęci.
Punkty uzyskane podczas rajdu mogą być równocześnie zaliczane na odznaki turystyki kwalifikowanej oraz odznaki krajoznawcze.
VII. Punktacja rajdowa
Uczestnicy rajdu biorą udział w konkursie indywidualnym na największą aktywność i najciekawszą dokumentację krajoznawczą ocenianą według zamieszczonej punktacji:
- za jeden dzień wycieczkowy 5 pkt.
- za organizację wycieczki dla grupy większej niż 10 osób 20 pkt.
- za miejsce bitwy lub potyczki 5 pkt.
- za cmentarz/mogiłę powstańczą 10/4 pkt.
- za pomnik/tablicę pamiątkową 8/3 pkt.
- za zwiedzenie muzeum/fragmentu ekspozycji 12/3 pkt.
- za opracowania własne dotyczące przebytych tras do 20 pkt.
- za przygotowanie wystawy, prelekcji do 20 pkt.
- za udokumentowaną organizację imprezy (rajdu, zlotu, cyklu wycieczek, manifestacji patriotycznej) z udziałem ponad 100 osób do 50 pkt.
Do punktacji można zaliczyć również miejsce stałego zamieszkania.
VIII. Postanowienia końcowe
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własną odpowiedzialność i są zobowiązani ubezpieczyć się we własnym zakresie, o ile nie są członkami PTTK.
Organizator nie odpowiada za szkody, które ponieśli lub spowodowali uczestnicy Rajdu.
Uczestnicy, którzy nie spełniają któregokolwiek punktu regulaminu, tracą prawo do świadczeń, a wpisowe nie będzie zwracane.
Interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje wyłącznie organizatorom rajdu.
Do zobaczenia na turystycznych trasach!