NOWI ZNAKARZE SZLAKÓW NIZINNYCH PTTK     Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK w dniach 31.03-1.04.2007 r. zorganizowała w Radomiu V CENTRALNY KURS ZNAKARZY SZLAKÓW NIZINNYCH PTTK. Na kurs przybyło 24 uczestników z następujących oddziałów PTTK: Ciechanowskiego, Ziemi Jaworskiej w Jaworze, Koszalińskiego, Legnickiego, Ziemi Lwóweckiej w Lwówku Śląskim, Pleszewskiego, Zachodniopomorskiego w Szczecinie, Wrocławskiego we Wrocławiu, Zamojskiego i Żoliborskiego w Warszawie.
     W pierwszym dniu kursu na zajęciach przeprowadzonych w Klubie Turysty Oddziału Miejskiego PTTK im. ks. Jana Wiśniewskiego uczestnicy zapoznali się z: obowiązkami i prawami znakarza oraz ustaleniami i przepisami zawartymi w Instrukcji Znakowania Szlaków Turystycznych PTTK, ze sposobem wykonywania szablonów do malowania znaków na szlakach, niezbędnymi materiałami i narzędziami do prowadzenia prac znakarskich, sposobem umieszczania znaków na różnego rodzaju ekstremalnych sytuacjach w terenie, z wykorzystaniem zdjęć obrazujących nieprawidłowe umieszczenie znaków. Po zakwaterowaniu się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym i spożyciu obiado-kolacji omówiono sieć szlaków w poszczególnych województwach z których przybyli uczestnicy kursu.
     W drugim dniu kursu dzięki uprzejmości 6 zmotoryzowanych uczestników przemieszczono się do Lasu Kapturskiego na obrzeżach miasta Radomia na zajęcia praktyczne, gdzie dwie 12 osobowe grupy przyszłych znakarzy pod opieką Józefa Tokarza z Koszalina i Dariusza Zająca z Radomia dokonali odnowienia wszystkich znaków na odcinku około 4 km szlaku MZ-5210z (Pionki Zachodnie PKP - Radom - Rożki PKP). Każdy uczestnik kursu odnowił kilka znaków wraz z usunięciem zasłaniających je gałęzi i samosiejek. W trakcie odnawiania szlaku jeszcze raz omówiono wszystkie praktyczne zasady przy wyborze farb, narzędzi w tym szablonów, ubrań roboczych i sposobu umieszczania znaków w terenie. Po powrocie z terenu i spożyciu obiadu przystąpiono do egzaminu na uprawnienia ZNAKARZA SZLAKÓW NIZINNYCH PTTK. Egzamin z wynikiem pozytywnym zaliczyło 23 kursantów i wg kolejności alfabetycznej otrzymają legitymacje poczynając od numeru 878.

     Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK tą drogą pragnie podziękować Zarządowi Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu za zorganizowanie, rozliczenie i udostępnienie Klubu Turysty na przeprowadzenie kursu oraz kolegom Józefowi Tokarzowi i Dariuszowi Zającowi za bezinteresowne przeprowadzenie zajęć praktycznych na kursie.

Galeria zdjęć z kursu - fotografie: Marcin Czerwiński

Galeria zdjęć z kursu - fotografie: Mirosław Kubiak

Uczestnicy i wykładowcy szkolenia na znakarzy 2007
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.