Pożegnanie

Sławomir Andrzej Flis
(ur. 03.11.1938r. – zm.27.02.2024r.)

Kolega Sławomir urodził się w Warszawie, spędził tam niemal cały okres II Wojny Światowej. W czerwcu 1945 roku jego rodzina przeniosła się do Olsztyna, gdzie jego ojciec był lekarzem, a następnie dyrektorem Szpitala Kolejowego. Sławek miał jedną siostrę Jolantę oraz dwóch braci Andrzeja i Władysława. W 1956 roku przeprowadził się na studia do Gdańska i tu pozostał do ostatnich swoich chwil. W dniu 24 czerwca 1962 ożenił się z Jadwigą Konstancką. W 1963 roku ukończył studia na Politechnice Gdańskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera łączności. W dniu 11 grudnia 1964 roku urodził się jego jedyny syn Stanisław. W sierpniu 1980 popierał strajkujących robotników, gdy powstała Solidarność zapisał się do niej. W 2003 roku przeszedł na emeryturę po 41 latach pracy zawodowej.

"Geografię wykładała nam mgr Emilia Szczerbicka. To był jeden z moich ulubionych
przedmiotów. Interesował mnie świat i Polska. Z przyjemnością rysowałem do zeszytu mapki
różnych krajów, uczyłem się poznawać różne regiony Polski. To zainteresowania później
przełożyło się na moją działalność w PTTK."
(wspomnienie Kol. Flisa z czasu uczęszczania do Liceum w Olsztynie)

Zamiłowanie do turystyki i krajoznawstwa rozwinęło się u Sławka podczas studiów, to wtedy w kwietniu 1961 roku zapisał się do PTTK. W 1964 roku jest jednym z założycieli Koła Zakładowego PTTK przy Telmor w Gdańsku gdzie pełnił funkcję sekretarza, a następnie prezesa Koła w latach 1964-1984. W latach 1984-88 prezes Koła przy Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji w Gdańsku, W dniu 23 lutego 2009 roku był jednym z założycieli Koła Grodzkiego PTTK w Gdańsku, gdzie aktywnie działał do ostatnich swoich dni.
W latach 1981-2009 pełnił funkcję członka Zarządu PTTK Oddziału w Gdańsku w tym w latach 1989-92 pełnił funkcję prezesa Zarządu, na kolejną świadomie nie wyraził zgody z uwagi na obowiązki zawodowe w pracy pomimo szerokiego poparcia Koleżeństwa. Członek Sądu Koleżeńskiego PTTK Oddziału w Gdańsku w latach 2017 do swojej śmierci. W latach 1989-90 wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PTTK.
Był pasjonatem turystyki pieszej, w czasie swojej działalności turystycznej przebył około 28 500 km, co skrupulatnie dokumentował w swoich książeczkach wycieczek pieszych. Posiadał uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej II stopnia nr 5703, Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej nr 672 (2014), Instruktora Krajoznawstwa Regionu nr 75/R/83, Strażnika Ochrony Przyrody oraz Organizatora Turystyki.
Odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi RP (1989), Złotą i Srebrną Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki", Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży", Złotą Odznaką "Zasłużony pracownik łączności"

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 07 marca 2024roku (czwartek). O godzinie 10:00 Msza Św. w Kościele Św. Polikarpa Biskupa Mennczennika w Gdańsku Osowa przy Placu św. Jana Apostoła 1. 11:30 czuwanie w Kaplicy Cmentarza Komunalnego w Sopocie (nowa kaplica przy pierwszym wejściu na cmentarz od ul. Sienkiewicza w Sopocie). 12:00 wyprowadzenie urny z kaplicy do grobu.

Sławku byłeś wspaniałym Kolegą, spoczywaj w pokoju.