Ciekawe miejsce -
województwo w

Mapa powiatów


Miejsce: Turowice-Kawęczyn
Opis: Wieś położona na skraju skarpy wiślanej, przy drodze nr 724 prowadzącej z Konstancina do Góry Kalwarii. Miała wielu właścicieli. Byli nimi Szymanowscy, Marchwińscy, Lisieccy i Ksawery Segno. Ten ostatni wybudował w XIX wieku obecnie istniejący dwór. Jest on drewniany, oszalowany z pseudoboniowaniem na narożach. Czterosłupowe ganki od frontu i ogrodu zwieńczone trójkątnymi szczytami są umieszczone wzdłużnie względem elewacji. Dwór jest dwutraktowy, przekształcony. Pod koniec XIX wieku Segno sprzedał Turowice Apolinaremu Szymborskiemu, który zadbał o otaczający park. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu czyli jeden z najgłębszych wąwozów w okolicy i płynący w nim potok, kazał wybudować na nim spiętrzenia, które stworzyły malownicze jeziorka. Również wybudowanie ceglanych mostków na wzór akweduktów antycznych i połączenie nimi wysokich brzegów wąwozu spowodowały, że park nabrał cech romantycznych.
W 1906 roku kolejnym właścicielem majątku był Zygmunt Bełkowski, a później jego syn Jerzy Leon Bełkowski. Po II wojnie Turowice były częścią PGR w pobliskich Brześcach. Dwór zamieszkały przez pracowników popadał w ruinę. Pomimo, że PGR-u już dawno nie ma, to w dalszym ciągu jest zamieszkały przez prywatne osoby. Jego stan techniczny jest zły, park zdewastowany. Dlatego będąc w okolicach Konstancina warto odwiedzić Turowice-Kawęczyn, aby zdążyć nacieszyć oko jego architekturą.
Opracowała i foto Monika Pszczółkowska
foto


Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.