Ciekawe miejsce -
województwo w

Mapa powiatów


Miejsce: Warszawa Kępa Zawadowska
Opis: Jest to osiedle w dzielnicy Wilanów. Powstało na terenach zalewowych między Wisłą a jej dopływem rzeczką Wilanówką. Do tego osiedla dojechać można autobusem nr 164 z Wilanowa.
Historia Kępy Zawadowskiej sięga początku XIX wieku kiedy dobrami wilanowskimi zarządzali Potoccy. Była to wieś typu rzędowego o charakterze rolniczym. W tym czasie Wisła często wylewała zostawiając na powierzchni tarasu żyzne gleby mady. W celu zagospodarowania tych ziem Potoccy sprowadzili osadników z Holandii zwanych Olędrami. Pierwsze dwie umowy z kolonistami z 1819 roku i 1823 roku nie zachowały się. Trzecia umowa z listopada 1824 roku, znana potomnym, zawarta była na 40 lat z możliwością jej przedłużenia. W wyniku tej umowy Olędrzy mieli płacić 15 zł rocznej dzierżawy za mórg ziemi. W 1827 roku w Kępie Zawadowskiej było już 7 domów i 64 mieszkańców, zaś w 1832 roku wybudowali szkołę, kaplicę, kolejne domy mieszkalne oraz założyli cmentarz. Powiększali areał uprawny wycinając krzaki. Bardzo dobre gleby, mady, sprzyjały uprawie zbożowej i warzywniczej. Pomimo powinności dworskich, gospodarstwa holenderskie bardzo dobrze prosperowały. Po wielkiej powodzi w 1844 roku rozpoczęto budowę wałów ochronnych. Prace trwały do 1860 roku. W roku 1905 było już 278 mieszkańców i 35 domów. Koloniści holenderscy mieszkali do 1944 roku. Zostali ewakuowani do Niemiec przed ofensywą Armii Radzieckiej. W czasie II wojny większość z nich podpisywała volkslistę.
Jedynym śladem po dawnych mieszkańcach Kępy Zawadowskiej jest zniszczony cmentarz ewangelicki. Założony na sztucznym wzniesieniu, na planie prostokąta i usytuowany przy ulicy Sytej, nieopodal ulicy Bruzdowej. Ogrodzony metalowym płotem na ceglanej podmurówce. Zachowało się kilka grobów, z których najstarszy jest z 1888 roku. Niektóre nagrobki zostały tak zniszczone, że nie można zidentyfikować pochowanych osób. W 2002 roku władze dzielnicy Wilanów uporządkowały cały teren.
Naprawdę warto odwiedzić to niezwykłe miejsce, po to, aby lepiej zrozumieć historię Warszawy.
Opracowała i foto Monika Pszczółkowska
foto


Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.