Ciekawe miejsce -
województwo k

Mapa powiatów


Miejsce: Gajówka Pisarskie-pomnik
Opis: Wędrując czerwonym szlakiem od Smolenia w kierunku Ogrodzieńca po 4 km. marszu oczarowani krajoznawczymi atrakcjami tej części Jury dochodzimy do zarośniętej krzewami malin dolinki, są tu wiaty, ławy oraz węzeł szlaków turystycznych. Na wzniesieniu obok drogi, skąd czarnym szlakiem 7 km. do Ryczowa stoi skromny pomnik, blok kamienny z odlaną z metalu tablicą, na której znajdują się słowa:
W TYM MIEJSCU W ROKU 1944 *GAJÓWKA PSARSKIE* STACJONOWAŁ ODDZIAŁ „SUROWIEC” 23 DYWIZJI AK OKRĘGU ŚLĄSKIEGO DOWÓDCA BYŁ KPT. GERARD WOŻNICA ps. ”HARDY”
Warto zatrzymać się tu na chwilę refleksji i zadumy nad historią z przed kilkudziesięciu lat. Gajówki już dawno tu nie ma, w 1944 roku była tu baza szkoleniowa i wypadowa silnego oddziału partyzanckiego Armii Krajowej w lasy Gór Bydlińskich okolice Załęża, Domaniewic i Strzegomia. Stacjonował tu w obozie leśnym 2 baon „Surowiec” z pułku „Srebro”. Oficjalnie Oddział Rozpoznawczy 23 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Oddział ten operował po obu stronach granicy dzielącej ”Gau Oberschleisen” od Generalnrgo Gubernatorstwa. Dowodził nim najsłynniejszy partyzant z tych stron kpt. ”Hardy” Gerard Wożnica. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych zasłynął min. brawurowym opanowaniem Wolbromia, wyprowadzeniem batalionu z trzydniowej obławy pod Bołojcami, niezwykle śmiałym rajdem 200 osobowego oddziału na Podhale i zwycięską bitwą z pięciokrotnie silniejszym przeciwnikiem pod Harbutowicami. Pomnik legendarnemu dowódcy, synowi tej ziemi i jego żołnierzom ufundowało w 1987 roku Społeczeństwo Ziemi Olkuskiej.
Opracowanie i fot. Włodzimierz Majdewicz


Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.