TADEUSZ MIJALSKI
1918-2001


Tadeusz Mijalski należał do pokolenia, w którego młodość brutalnie wkroczyła wojna. We wrześniu 1939 roku jako podchorąży walczył SGO 'Polesie' gen. Franciszka Kleeberga. Do końca wojny przebywał w niewoli niemieckiej.
Tadeusz Mijalski przez kilka dziesięcioleci związany był z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym. Był Przodownikiem Turystyki Pieszej ( Nr. legitymacji 1787) posiadł również uprawnienia Organizatora Turystyki i Przodownika Turystyki Górskiej. Działał w Oddziale Stołecznym PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie.
Szczególnie aktywny był w macierzystym Kole Zakładowym PPTK Nr.2 przy PAX i ZZG. Był jednym z twórców i animatorów Klubu Turystów Pieszych 'Wędrusie'.
Cechy jego osobowości takie jak temperament, dowcip, i muzykalność w znacznym stopniu wpływały na atmosferę tamtego środowiska. Tadeusz grał i śpiewał na ogniskach i przy okazji przy okazji turystycznych wieczornic. Koło PTTK Nr. 2 było w latach 1970- 1980 jednym z najaktywniejszych Kół Zakładowych PTTK w Oddziale Stołecznym i Okręgu Warszawskim PTTK. Zrodziły się tam i cieszyły dużym powodzeniem wśród turystów pieszych rajdy szlakami partyzantów 'Natalia', 'Jata' i wiele innych.
Tadeusz Mijalski prowadził liczne wycieczki piesze, organizował i prowadził drużyny na rajdach pieszych nizinnych i górskich. Prowadził Kronikę Koła Nr.2. Współpracował również z Oddziałową Komisją i Klubem Przodowników Turystyki Pieszej im. Anieli Michalskiej.
Pasją Tadeusza Mijalskiego była fotografia, aparaty fotograficzne zawsze towarzyszyły w licznych turystycznych wędrówkach. Jako turysta - krajoznawca wyczulony był na piękno krajobrazu i przyrodę, potrafił utrwalić obiektywem nastrój turystycznych eskapad obfitujących w spotkania ciekawymi z ludźmi, zwierzętami i ginącymi elementami krajobrazu.
Przedstawiamy galerię zdjęć Tadeusza Mijalskiego, prezentowane prace oprócz pewnych walorów artystycznych posiadają również wartość dokumentalną, widzimy na nich sylwetki turystów pieszych z tamtych lat, możemy obejrzeć ich sprzęt i wyposażenie a scenki rodzajowe uchwycone aparatem fotograficznym w czasie wędrówki, odpoczynku i na biwakach świetnie oddają atmosferę tamtych chwil.


Opracował Włodzimierz Majdewicz
Autor zjęć

Strona:  2 
[ Poprzednia ]           [ Następna ]
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.