WEJHEROWSKIE PRZYSTANKI ZNACZEŃ
szlakiem pomników i tablic pamiątkowych

pod takim tytułem została wydana książka autorstwa Tomasza Patera.
13 kwietnia w piątek razem z autorem książki wyruszyliśmy na spacer po Wejherowie. Dzień ten jest ważną datą w naszej historii, bowiem 13 kwietnia 1943 r. polskojęzyczna prasa na terenie Generalnej Guberni czyli okupowanej przez Niemców znacznej części Polski podała wiadomość, że na terenie ZSRR, w lesie katyńskim oddziały Wermachtu znalazły ponad 4 tysiące zamordowanych polskich żołnierzy, oficerów.
Nasza wycieczka miała upamiętnić ten dzień oraz cały miesiąc kwiecień, który jest Miesiącem Pamięci Narodowej.
Edwin Nawrocki oraz Alicja Orszulak jako wolontariusze turystyki pieszej postanowili przybliżyć słuchaczom Wejherowskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku YMCA historię ważnych wydarzeń wejherowskich i ludzi często zapomnianych przez nasze społeczeństwo.
Spotkaliśmy się przy Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej. Tu powitaliśmy wszystkich uczestników i wysłuchaliśmy historii walk w obronie wybrzeża we wrześniu 1939 r. 1 Morskiego Pułku Strzelców Morskich. Następnie udaliśmy się w kierunku centrum miasta przystając kolejno przy mijanych pomnikach, obeliskach i tablicach na murach budynków.
Tomasz Pater razem z koleżanką Teresą Kowalską kolejno opowiadali historię szczególnych wydarzeń i związanych z nimi mijanych tablic. W wycieczce wzięło udział 20 osób, większość rdzennych wejherowian, którzy żywo interesowali się opowiadanymi przez Tomasza Patera historiami zadając wiele pytań autorowi książki. Mieliśmy też możność nabycia książki z dedykacją autora.
Niestety z powodu brzydkiej, zimnej pogody nie byliśmy w stanie przejść całej zaplanowanej trasy. Drugą część wycieczki zaplanowaliśmy na nowy rok akademicki naszego uniwersytetu czyli październik br.
Zapraszamy wszystkich do spacerów po Wejherowie i poznawania uroków ziemi wejherowskiej.

Alicja Orszulak WUTW YMCA

Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.