50 lat Oddziału Koszalińskiego PTTK

W dniach 2-3 października 2010r. Odział Koszaliński Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego obchodził jubileusz 50. lecia działalności. Uroczystości zorganizowano w ośrodku Willa Milenium w Mielnie, a uczestniczyło w nich ponad 70 osób. Oprócz zaproszonych gości byli to turyści i krajoznawcy z Koszalina i powiatu koszalińskiego, Szczecina, Drawska Pomorskiego, Solca Kujawskiego, Radomia, Mirosławca, Piły, Świdwina, Słupska, Łodzi, Poznania, Kołobrzegu, Białogardu, Świeradowa, Świnoujścia i Międzyzdroja. Gościem specjalnym jubileuszu był Prezes Zarządu Głównego PTTK w Warszawie - Lech Drożdżyński. Marszałka Zachodniopomorskiego, Władysława Husejkę, który przyjął patronat nad uroczystością, reprezentował Dyrektor Wydziału Turystyki, Gospodarki i Promocji Damian Greś. W imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Artura Gałęskiego, wystąpił Wicekurator Oświaty Krzysztof Rembowski. Samorząd miasta Koszalina reprezentował Przewodniczący Rady Miasta - Tomasz Czuczak, a Starostwo Powiatowe w Koszalinie - radny powiatu Marek Gil. Obecny był Wicewójt Gminy Mielno - Marek Giełdoń, dyrektor biura Stowarzyszenia Miast i Gmin Pomorza Środkowego Czesław Zdrojewski. Władze PTTK reprezentowali: Przemysław Jaskuła, Prezes Rady Oddziałów PTTK i Adam Jakubowski, Przewodniczący Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komisji Przewodnickiej.
Jubileusz 50. lecia Oddziału Koszalińskiego PTTK i promocja naszego regionu mogła się odbyć dzięki sympatykom turystyki w Urzędzie Marszałkowskim, Urzędzie Miasta Koszalina, Starostwie Powiatowym oraz Gminie Mielno. Sponsorami uroczystości był Zakład Produkcji Chronionej DEGA z Karnieszewic i Piekarnia - Cukiernia Kaliszczak z Koszalina.
Część oficjalna jubileuszu rozpoczęła się od przedstawienia materiału traktującego o rozwoju koszalińskiej turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa w minionym półwieczu. Następnie przedstawiono w formie prezentacji multimedialnej sylwetki najbardziej zasłużonych działaczy PTTK Oddziału Koszalińskiego. Kolejnym punktem porządku dnia było wręczenie dyplomów, wyróżnień i odznak PTTK, a w szczególności:
- 7 Złotych Honorowych Odznak PTTK;
- 10 Srebrnych Honorowych Odznak PTTK;
- 1 Złotej Odznaki "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży";
- 12 Srebrnych Odznak "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży";
- 13 Dyplomów Zarządu Głównego PTTK;
- 2 Medali Zarządu Głównego PTTK za pomoc i współpracę dla szkół w Jężyczkach i Warninie.

Wymienione odznaczenia wręczał Prezes Zarządu Głównego Lech Drożdżyński, Prezes Oddziału Koszalińskiego PTTK Józef Tadeusz Tokarz, honorowi członkowie PTTK - Karol Bielecki i Tadeusz Małecki ze Świdwina. Część oficjalną jubileuszu zakończyły liczne wystąpienia gości i uczestników spotkania. Oprócz gratulacji z okazji pięknej rocznicy, znalazły się tu osobiste wspomnienia animatorów ruchu turystycznego, refleksje na temat kondycji polskiej turystyki kwalifikowanej i jej sprzymierzeńców, którymi dzisiaj są samorządne miasta i gminy, powiaty, stowarzyszenia społeczne, placówki oświatowe... Szczególne zainteresowanie wzbudziła inicjatywa prezesa Drożdżyńskiego, by we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej wypracować tytuł "Nauczyciela Kraju Ojczystego". Ta idea miałaby połączyć dwa kluczowe nurty pracy z dziećmi i młodzieżą - wychowanie i krajoznawstwo.
W dowód uznania dla działalności naszego oddziału zaproszeni goście oraz przedstawiciele kół i klubów PTTK przekazali okolicznościowe pamiątki, a na zakończenie uroczystości kapitan Zbigniew Bobiński z klubu "Mares" wybił na podarowanym dzwonie okrętowym pięć "szklanek" na 50. lecie. Po krótkiej przerwie poświęconej na zmianę stroju z oficjalnego na turystyczny, uczestnicy jubileuszu wyruszyli na pierwszą z zaplanowanych wycieczek krajoznawczych. Jej trasa wiodła przez Polanów, Krąg, gdzie zwiedzono zamek i kościół z kaplicą grobową rycerskiego rodu Podewilsów, przez Żydowo znane z wodnej elektrowni szczytowo - pompowej, do rezerwatu archeologicznego "Kamienne Kręgi" w Grzybnicy. Wycieczka przygotowana i poprowadzona przez przewodnika koszalińskiego PTTK Irenę Mackojć, pozwoliła na zaprezentowanie krajoznawcom z Polski pięknych i ciekawych zakątków gminy Polanów, Bobolice i Manowo. Dopiero po powrocie z trasy, już po zmroku, uczestnicy zasiedli do ciepłego posiłku.
Wieczorna część spotkania poświęcona została na tradycyjne ognisko z piosenką turystyczną przy gitarze, a licznie prowadzone rozmowy krążyły wokół zagadnień związanych z krajoznawstwem i działalnością PTTK.
Drugi dzień przeznaczono na zaprezentowanie historii i dnia dzisiejszego Gminy Mielno i Koszalina. Grupę poprowadziła Anna Chlebosz, przewodnik koszaliński PTTK. Rozpoczęła zwiedzanie od pokazania Mielenka, Mścic i Jamna z jego unikatową zabudową. Kolejnym punktem była Góra Chełmska i jej dzieje. Następnie grupa zobaczyła centrum Koszalina, Muzeum Okręgowe i ekspozycję budownictwa regionalnego, amfiteatr i park miejski z jego osobliwościami przyrodniczymi. Wielu uczestników wycieczki oceniło ją bardzo wysoko, gdyż posiadając niemałą wiedzę na temat Koszalina, dowiedzieli się wielu nowych rzeczy, podanych w ciekawy sposób.
Szybki obiad w Mielnie zakończył dwudniowy jubileusz 50. lecia Oddziału Koszalińskiego PTTK. Prezes J.T.Tokarz życzył naszym Przyjaciołom szczęśliwego powrotu do domów i zaprosił na kolejny jubileusz... już za 50 lat!
Pożegnaliśmy się tradycyjnie: do zobaczenia na turystycznym szlaku!!!

Tekst: Wiceprezes Oddziału Koszalińskiego PTTK - Radosław Siegieda
Zdjęcia: Zbigniew Szczepaniak, Hanna Siegieda.

Góra Chełmska k. Koszalina, miejsce kultu pogańskiego i chrześcijańskiego.

Mielno - wręczanie odznak PTTK przez Prezesa Zarządu Głównego - Lecha Drożdżyńskiego.

Krąg - krypta grobowa Podewilsów w pobliskim kościele.

Żydowo - elektrownia szczytowo-pompowa.

Grzybnica - rezerwat archeologiczny "Kamienne Kręgi".

Krąg - zamek pomorskiego rodu rycerskiego Podewils.

Rynek Staromiejski w Koszalinie, w tle katedra gotycka z XIV wieku.