Lucyna Salij-Pająk

NA SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKIU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO I NA SZLAKU KAROLA GODULI




   Z okazji 55 rocznicy zorganizowanej turystyki pieszej PTTK w województwie śląskim oraz zakończenia sezonu turystyki pieszej 2007 Regionalny Klub Przodowników Turystyki Pieszej PTTK im. Zygmunta Kleszczyńskiego zorganizował w dniach 17 i 18 listopada 2007 imprezę połączoną z biesiadą turystyczną.
   Gościem honorowym śląskich Przodowników Turystyki Pieszej był Przewodniczący Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK Kol. Włodzimierz Majdewicz.
   Wyprawa turystyczna przebiegała na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego i na Szlaku Karola Goduli. Zwiedziliśmy szyb "Maciej" z dawnej kopalni "Concordia"(później Pstrowski) w Zabrzu. Jechaliśmy przez dzielnice Zabrza i Rudy Śląskiej, gdzie w XIX wieku żył i pracował zasłużony dla tej ziemi przemysłowiec Karol Godula.
   W Chudowie obejrzeliśmy ruiny średniowiecznego zamku i 18-tonowy głaz narzutowy, w Bujakowie - kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, który jest sanktuarium Matki Boskiej Opiekunki Środowiska Naturalnego ( tu znajduje się kopia obelisku poświęconego Karolowi Goduli).
   Z procesem wytwarzania piwa zapoznałyśmy się w browarze w Tychach. Wiadomości na ten temat wzbogaca Muzeum Piwowarstwa oraz film o historii browaru. W ramach degustacji był także dla każdego kufel piwa.
   W godzinach wieczornych gościliśmy w Rudzie Śląskiej, mieście, w którym Karol Godula "ma" nawet swoją dzielnicę -Godula. My spotkaliśmy się tu, aby podsumować tegoroczny sezon turystyczny. Kilka Koleżanek i Kolegów za swą aktywność w pracy Regionalnego Klubu Przodowników Turystyki Pieszej otrzymało dyplomy. Smakował także pieczony, płonący prosiak, będący "gwoździem" munu tej biesiady.    W programie wyprawy znalazła się Gliwicka Radiostacja, miejsce, gdzie hitlerowcy dokonali prowokacji mającej "usprawiedliwić" ich atak na Polskę 1 września 1939 roku.
   Niezwykłe wrażenie na zwiedzających sprawia Zabytkowa Kopalnia "Guido" w Zabrzu. Turysta w podziemnych chodnikach zapoznaje się z pracą kopalni.
   Dopiero tu można uświadomić sobie, w jakich trudnych warunkach pracują górnicy. W ciemnych kopalnianych korytarzach zdobyliśmy wiedzę o górnictwie, górnictwie przede wszystkim poznaliśmy te tajemnicze budzące niepokój podziemia.
   To była ciekawa impreza: interesujący program, miłe, koleżeńskie rozmowy, smaczny prosiak. Organizatorami spotkania byli koledzy Romuald Cholewa, Edward Wieczorek, Alojzy Gawron.
   Zapraszamy piechurów z całego kraju na trasy naszej wycieczki. Zdobywajcie Odznakę: SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.


   W dniach 17-18 listopada odbyło się spotkanie śląskiego aktywu turystyki pieszej. Organizatorem imprezy był Regionalny Klub Przodowników Turystyki Pieszej im. Zygmunta Kleszczyńskiego w Katowicach.
   Motorem i duszą całego przedsięwzięcia był Romuald Cholewa wieloletni członek Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK i Przewodniczący Regionalnej Komisji Turystyki Pieszej, bogaty program krajoznawczy realizował prowadząc grupę w terenie Edward Wieczorek członek Komisji Historii i Tradycji ZG PTTK wybitny publicysta krajoznawczy, znawca tematyki śląskiej.
   Gospodarzem pierwszego dnia imprezy był Oddział PTTK w Rudzie Śląskiej z Alojzym Gawronem na czele. Drugiego dnia prymat przejął Oddział PTTK "Wędrowiec" z Zabrza z Wernerem Szeligą i Sławomirem Hance.
   Były też wyróżnienia dla szczególnie aktywnych działaczy od Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK.
   Dyplom i tytuł "Zasłużony dla turystyki pieszej" otrzymał z rąk Przewodniczącego KTP ZG PTTK Włodzimierza Majdewicza Alojzy Gawron.
   Gratulacyjne listy i podziękowania odebrali: Romuald Chlewa, Joanna Kuta, Sławomir Hanc, Werner Szeląga, Adam Adamus, Anna Cembor, Halina Hajduka i Bożena Morzyńska.
   W trakcie tej imprezy odbywała się promocja nowej regionalnej odznaki krajoznawczej "ZNAM SZLAK ZABYTKÓW WOJEWÓDZTWA ŚLASKIEGO". Zainteresowanie nową odznaka przerosło oczekiwania jej inicjatorów.
   Na zakończenie tego pełnego atrakcji spotkania w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w scenerii tradycyjnej karczmy górniczej na głębokości 320 metrów pod ziemią organizatorzy przygotowali niespodziankę. Romuald Cholewa wręczył wszystkim uczestnikom specjalnie wydrukowane gustowne, okolicznościowe, "Dyplomy uczestnictwa".
   To śląskie spotkanie Przodowników Turystyki Pieszej otworzyło obchody 55 - lecia zorganizowanej turystyki pieszej.


55 lat turystyki pieszej na Śląsku - 17-18.11.2007 - foto: Zbigniew Kosin





Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.