XLVII MŁODZIEŻOWY RAJD PO ZIEMI SANOCKIEJ
w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Termin imprezy: 18.09.2009 r.
 

Po raz kolejny podjęliśmy się organizacji Rajdu Młodzieżowego, który cyklicznie odbywa się każdej jesieni po ziemi sanockiej. Tym razem zorganizowany został on dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Trasa tegorocznego już XLVII rajdu nawiązywała do najważniejszych wydarzeń z wojny i biegła w okolicy Dukli i Chyrowej, przez "Dolinę Śmierci".
Piękny, piątkowy poranek zwiastował udany dzień. Najpierw przejechaliśmy autokarami z Sanoka przez Besko - Rymanów - Miejsce Piastowe do Dukli, gdzie spotkaliśmy się z młodzieżą z PTTK Oddział Krosno. Następnie udaliśmy się na cmentarz wojenny, gdzie po wysłuchaniu historii walk jakie miały tutaj miejsce, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.
Młodzież z ogromnym zainteresowaniem zwiedzała Skansen broni ciężkiej i wystawy sprzętu wojskowego w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli, po którym oprowadzali nas przewodnicy muzealni oraz dyr. Waldemar Półchłopek.
Następnie udaliśmy się szlakiem żółtym, a następnie czerwonym do Chyrowej przez tzw. "Dolinę Śmierci". W trakcie marszu przewodnicy przekazywali informację krajoznawcze o odwiedzanym terenie. Młodzież miała okazję poznać historię i poobcować z przyrodą.
Około 14 godziny dotarliśmy do Gospodarstwa Agroturystycznego "Pod Chyrową" gdzie gospodarze oczekiwali nas z ciepłym poczęstunkiem. Wszyscy z apetytem zjedli domowe pierożki. Zmęczeni, ale zadowoleni, z pełnymi brzuchami z przyjemnością wysłuchaliśmy legend opowiedzianych przez gospodarza - Pana Andrzeja Zatorskiego.
Najprzyjemniejszą rzeczą z pewnością było wręczenie upominków przygotowanych dla każdej z szkół. Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasz rajd. Droga do domu minęła szybko, umilona śpiewem piosenek turystycznych.
W rajdzie udział wzięło 101 dzieci wraz z opiekunami. Rajd prowadziło 5 przewodników: Krzysztof Prajzner, Zbigniew Brzozowski, Alicja Domowicz, Jerzy Tomaszkiewicz, Sabina Pelc-Szuryn oraz pracownik Oddziału: Janusz Kusiak.
Rajd zaliczamy do udanych. Pogoda i humory dopisały przez cały dzień. Młodzież żegnając się pytała już o następny rajd deklarując chęć udziału. Zarząd Oddziału PTTK "Ziemia Sanocka" w Sanoku składa serdeczne podziękowania Zarządowi Głównemu PTTK za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy ten rajd zorganizować.Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.