PTTK w 70. rocznicę września 1939-2009

W ramach ogłoszonej przez Komisję Turystyki Pieszej ZG PTTK ogólnopolskiej akcji imprez pieszych "PTTK w 70. rocznicę września 1939-2009" Oddział PTTK Ochota zorganizował:

1. Rajd Ochoty Śladami II wojny światowej na Ochocie mający nietypową jak na imprezę pieszą formę gry miejskiej. Odbył się on 19 września 2009 roku na terenie Ochoty, która jako pierwsza warszawska dzielnica odpierała natarcie armii niemieckiej na stolicę.
Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych: warszawskich (z dzielnic Ochota i Włochy) i podwarszawskich (z Komorowa, Lesznowoli, Raszyna i Sękocina). Łącznie było 104 uczniów i 19 opiekunów.
Rajd poza rocznicą września 1939 roku obejmował również inne wydarzenia z okresu II wojny światowej i polegał na odwiedzaniu wybranych miejsc pamięci narodowej i wykonaniu różnych związanych z nimi zadań. Dwa spośród nich były obowiązkowe: obejrzenie wystawy plenerowej przygotowanej przez Urząd Dzielnicy Ochota Obrona Warszawy we wrześniu 1939 roku (znajdował się przy niej punkt kontrolny rajdu) oraz stawienie się uczestników o określonej godzinie przy pomniku Barykada Września.
Hasłem, którego odgadnięcie kończyło udział w grze miejskiej był cytat "Ja jestem zła ulica" pochodzący z wiersza Jana Janiczka "Ulica Opaczewska". Po podsumowaniu wyników rywalizacji drużyn rajdowych uczestnicy imprezy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Barykada Września oraz uczcili minutą ciszy poległych i pomordowanych w okresie II wojny światowej. Rajd Ochoty Śladami II wojny światowej na Ochocie staraniem działaczy Oddziału Ochota został włączony do oficjalnych obchodów rocznicowych organizowanych przez Urząd Dzielnicy Ochota, uczestnicy otrzymali znaczki okolicznościowe. Regulamin rajdu umieszczono na stronie internetowej Urzędu oraz w czasopiśmie "Informator Ochoty i Włoch". Organizatorem i kierownikiem rajdu z ramienia Oddziału była Małgorzata Grudzińska - wiceprezes zarządu Oddziału.

2. "Spacer Podwarszawski" po Pruszkowie dla młodzieży szkolnej. Odbył się 24 października 2009 roku, jego trasa liczyła 5 kilometrów i prowadziła na teren Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach. Na tamtejszym cmentarzu znajdują się: kwatera żołnierzy września 1939 roku zmarłych z ran i obelisk wystawiony im w hołdzie. Są tam także pochowane osoby cywilne, które zginęły we wrześniu 1939 roku. Uczestnicy spaceru zapalając znicze oddali cześć poległym. W imprezie wzięło udział 28 uczniów i 5 opiekunów.

Organizatorem i kierownikiem imprezy z ramienia Oddziału była Anna Kacprzak – sekretarz sądu koleżeńskiego Oddziału.Mlłodzi turyści z Ochoty pod pomnikiem BARYKDA WRZEŚNIA 1939


Ochota jedna z grup


Tworki grupa.Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.