Piętnastolecie Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK 1952 - 1967
"ODZNAKA JUBILEUSZOWA XV LAT KTP ZG PTTK"


Rok 1967 przyniósł ważną dla Przodowników Turystyki Pieszej PTTK rocznicę 15 -lecia Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK .
Przygotowania do jubileuszu zajęły poważne miejsce w pracach Komisji.
Pod tym hasłem przebiegał X Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej w Kazimierzu w dniach 20 -22 pażdziernika 1967 roku.
W Jubileuszowym połączonym z obchodami 15 lecia Komisji Turystyki Pieszej ZG Zlocie Przodowników uczestniczyło 420 osób. Nieliczni z nich, którzy w minionym piętnastoleciu szczególnie zasłużyli się dla rozwoju i popularyzacji turystki pieszej wracali ze Zlotu w Kazimierzu udekorowani specjalnie na tę okazję wydanymi honorowymi "Odznakami 15 lat Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK". Jubileuszowe odznaki wykonano z metalu.
Odznaka składała się z dwóch trwale zespolonych części. Kształt odznaki można określić jako nie regularny owal. W centrum odznaki na białym emaliowanym tle znajduje się duża rzymska cyfra "XV" pokryta zieloną emalią. Wokół mosiężne litery tworzyły napis
ZARZĄD GŁÓWNY PTTK - KOMISJA TURYSTYKI PIESZEJ.
Z lewej strony a połowie obwodu odznaki Umieszczono podwójny wieniec laurowy wykonany z metalu w kolorze srebrnym. Odznak tych zachowało się niewiele i są one obecnie rzadkością kolekcjonerską.
W zakończonym piętnastoleciu istnienia KTP ZG PTTK zamykającym się latami 1952 - 1967 dokonano wiele.
Dzięki entuzjazmowi i solidnej pracy społecznej działaczy turystyka piesza rozwijała się dynamicznie. Istniały i cieszyły się rosnącą popularnością Odznaki Turystyki Pieszej czyli "OTP". Istniała gęstniejąca sieć znakowanych szlaków turystycznych. Na terenie Polski działało Przodowników tym czasie1341 Przodowników Turystyki Pieszej.
Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK działa wtedy w oparciu o sieć rozmieszczonych we wszystkich województwach Okręgowych Komisji Turystyki Pieszej, najaktywniejszymi w tamtym okresie były Komisje w Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu.
Najwięcej Oddziałowych KTP znajdowało się w okręgu poznańskim.

Opracował Włodzimierz Majdewicz

Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.