XII Ogólnopolski Rajd Pieszy 1964

Odbył się w lipcu 1964 roku. Trasy rajdowe prowadziły przez treny Lubelszczyzny do Zemborzyc. Rajd był jednym z elementów Centralnego Zlotu Turystycznego. W Zlocie tym uczestniczyli turyści rowerowi i zmotoryzowani. Uczestnikom XII Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego zaproponowano dwa rodzaje tras pieszych. Trasy łatwiejsze zagospodarowane przez organizatorów oraz trudniejsze trasy 10- cio, 12-to i 14 dniowe zalecane dla turystów wytrawnych. Pięć tras rozpoczynało się w dniu 19 lipca, sześć tras rozpoczynało się 18 lipca, W tym przypadku dopuszczano również trasy dowolnie zaprojektowane.
Drużyny wędrujące własnymi trasami zobowiązane były przedstawić ich przebieg organizatorom.
W Informatorze Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK Nr.2/64 oprócz szczegółowych informacji znalazły się następujące słowa zaproszenia na imprezę.

"Gromadnym uczestnictwem w naszym XII już Rajdzie i Zlocie Lubelskim
zadokumentujemy najmilszy nasz wśród pól, lak, lasów, rzek i jezior
DOROBEK TURYSTYCZNY, okrzyknijmy gromko naszą turystyczną przyjaźń i przywiązanie do naszego Towarzystwa.
Przecie na przywiązanie składają się pełne humoru, uśmiechów, dające zdrowie i odprężenie nerwów przygody na szlakach i wiejące przez nie ożywcze wiatry, wywiewające wszelkie jady wątrobowo –żółciowe, rozbijające skostniale sobkostwo. Przybywajcie wiec jak najliczniej,- naj-niezawodniej!"

Autora powyższego tekstu dotąd nie udało się ustalić. Zakończenie XII Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego odbyło się 20 lipca 1964 w Zemborzycach. W komunikacie organizacyjnym podano "azymut 200 , odległość 7 km. od centrum Lublina", (obecnie dzielnica Lublina).
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zorganizowało wówczas przejazdy do Lublina i z powrotem, co 15 min. Jako pierwsza udział w XII Ogólnopolskim Rajdzie Pieszym zgłosiła Kol. Jadwiga Cieńska ze Szczecinka.
Organizatorem imprezy był aktyw Okręgu Lubelskiego PTTK.
Proporczyk ze zbiorów Wandy Bem.

Opracował: Włodzimierz Majdewicz

Osoby posiadające pamiątki związane z Ogólnopolskimi Zlotami Przodowników Turystyki Pieszej PTTK prosimy o kontakt z Komisją Turystyki Pieszej ZG PTTK.
Poszukujemy fotografii, relacji, regulaminów, znaczków zlotowych i odcisków okolicznościowych pieczątek. Będziemy również wdzięczni za pomoc w identyfikacji nierozpoznanych dotąd osób na archiwalnych fotografiach.

Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.