GPS w turystyce

Od najdawniejszych czasów jednym z fundamentalnych problemów, przed którymi stawał człowiek, był problem lokalizacji w terenie. Powstawało bardzo wiele metod, służących do wyznaczania pozycji. Nawigacja, kartografia, geodezja opierają się na udzielaniu odpowiedzi na pytania - gdzie się znaduje? Jak daleko jeszcze mam od celu? Jaka odległość jest pomiędzy pewnymi punktami? Ile czasu będę potzrebował na przeybycie drogi? Jak dotąd najpełniejszym rozwiązaniem tych problemów jest Globalny System Pozycjonowania (Global Positioning System).

Pełna nazwa systemu GPS to: "GPS-NAVSTAR", która pochodzi od angielskiego sformułowania Global Positioning System - NAVigation Signal Timing And Ranking. W tłumaczeniu oznacza globalny system pozycjonowania. Zasada działania polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej można obliczyć odległość odbiornika od satelitów. Mając wpisane do pamięci urządzenia położenie satelitów w czasie, mikroprocesor odbiornika oblicza pozycję geograficzną (długość, szerokość geograficzną), wysokość nad układem odniesienia oraz z dużą dokładnością aktualny czas UTC. System zbudowany jest z 24 satelitów Ministerstwa Obrony Stanów Zjednoczonych, rozmieszczonych w sześciu planach orbitalnych oraz naziemne stacje monitorujące. System ten miał początkowo zastosowania militarne służące wojskowości i został przekazany do publicznego, co ważne bezpłatnego użytkowania w 1994 roku. System pracuje na obszarze całej Ziemi, gdyż w każdym punkcie globu widoczne są zawsze przynajmniej cztery satelity. Dokładność pomiaru waha się od centymetra (odbiorniki geodezyjne) do ok. 10 metrów (proste odbiorniki nawigacyjne, bez korekcji różnicowej) i aż do 3 metrów w odbiornikach z funkcją WAAS/EGNOS.

W tej chwili odbiorniki GPS są coraz tańsze nie tylko te do samochodu, ale także bardziej rozbudowane dla turystów. Odbiorniki GPS w tej chwili oprócz małego wymiaru i szczelnej obudowy posiadają bardzo ładne kolorowe wyświetlacze, a także funkcje prowadzenia po drodze Prym wśród firm produkujących odbiorniki dla turystów wiedzie firma GARMIN. Na końcu tekstu zestawienie funkcji czterech polecanych dla turystów odbiorników GPS firmy Garmin (źródło Garmin).

Odbiorniki GPS wyposażono w wiele funkcji. Między innymi:

  • określenie współrzędnych według różnych układów odniesienia (standardowo WGS-84)
  • rejestrowanie śladu
  • nawigacja "do punktu" oraz "po trasie"
  • track back (czyli powrót do miejsca wyjścia "tą samą trasą")
  • pomiar odległości
  • wyznaczenie powierzchni (np. działki)
  • obliczanie wschodów i zachodów słońca oraz pór księżyca
    a w bardziej rozbudowanych odbiornikach:
  • wyświetlanie map i nawigacja na mapach warstwowych
  • komunikacja przez port szeregowy (RS232/USB) i Bluetooth z innym sprzętem elektronicznym (PC, Palm)
  • autorouting (wyznaczanie automatycznej trasy "po drogach")

Krótka charakterystyczna powyższych funkcji w odniesieniu dla turystyki:
Podstawową funkcją odbiorników GPS jest podanie współrzędnych miejsca w jakim się znajdujemy, co pozwala na lokalizację na mapie. Mapy coraz częściej posiadają naniesioną siatkę GPS.
Rejestrowanie śladu przez odbiornik GPS jest wręcz wymarzoną funkcją dla turystów. W czasie wycieczki gdzie nie tylko odczytujemy współrzędne z urządzenia, czyli sprawdzamy gdzie jesteśmy odbiornik cały czas rejestruje pozycje. Po przybyciu do domu za pomocą odpowiednich programów (często darmowych) ściągamy zapisaną trasę w postaci śladu. Tak zapisany ślad można umieścić na dowolnej mapie (wcześniej odpowiednio ją kalibrując, czyli dopasowując jej wymiar do obejmującego terenu). Następnie można go dowolnie analizować. Z takiego śladu można odczytać jaką pokonano odległość, średnią poruszania się, a w bardziej rozbudowanych odbiornikach zaopatrzonych w wysokościomierz można także zobaczyć wzniesienia jakie zostały pokonane oraz trasę w postaci wykresu wysokościowego.
Ślad w pamięci odbiornika GPS może być wykorzystany do nawigacji czy też do funkcji track back (powrót po trasie).
Z dodatkowej rzeczy, która jest może mniej przydatna dla turystów to możliwość określenia wschodu i zachodu słońca i księżyca w miejscu, w którym się obecnie znajdujemy.


Okno programu OziExplorer z widokiem przebytego szlaku pieszego na podkładzie zeskanowanej mapy wojskowej.

Nowsze odbiorniki ręczne, które nadają się dla turystów posiadają funkcje autoroutingu czyli prowadzenia po drogach na wgranych wcześniej mapach. Jednakże komercyjne mapy dróg, które są wykorzystywane w nawigacji samochodowej są nadal dość drogie. Alternatywnym rozwiązaniem są darmowe zestawy map, które niestety nie posiadają często funkcji autoroutingu, ale za to wyświetlają na mapie aktualną pozycję. Doskonałym rozwiązaniem dla turystów jest ciągle ulepszany projekt Topo_PL_100 ( GPS Maniak). Jest to zestaw map routowalnych szlaków większości gór polski oraz okolic Poznania i Trójmiasta.
Inną możliwością wykorzystania odbiornika GPS jest GECACHING. Idea zabawy polega na chowaniu specjalnie przygotowanych paczek-skarbów (ang. geocache) w różnych miejscach, a następnie podaniu lokalizacji (współrzędnych geograficznych) ukrytego przedmiotu do publicznej wiadomości. Inni użytkownicy systemu GPS mogą wtedy odnaleźć schowaną paczkę. Znalazca w nagrodę zabiera ukryty w pojemniku prezent, zostawia nowy oraz wpisuje swoje nazwisko i datę do "książki gości" - logobooka. Paczkami mogą być wszelakiego rodzaju i różnej wielkości pojemniki (puszka, skrzynka) - koniecznie wodoodporne. Skarby - wedle uznania, pomysłu i zasobności portfela - może to być metalowa kulka, paczka łusek od KBKSu bądź płyta CD. Informacje o miejscu schowania paczki publikuje się na łamach serwisu internetowego poświęconego tej zabawie (np. www.geocaching.com , www.opencaching.pl ) lub grupy dyskusyjnej (w Polsce pl.rec.gps). Oprócz danych dotyczących lokalizacji (dł. i szer. geogr, w formacie WGS-84) można podać dodatkowe informacje ułatwiające (bądź utrudniające) znalezienie przesyłki, tj.: obszar, na którym schowany jest geocache, sposób dotarcia na miejsce oraz rzeczy wartych obejrzenia w okolicy.

Polecam używanie odbiorników GPS przy uprawianiu wszystkich rodzajów turystyki, a zwłaszcza dla piechurów oraz rowerzystów, gdzie coraz częściej staje się niezbędny. Znajomość pozycji jest wręcz niezbędna przy nagłych wypadkach i powiadamianiu służb ratowniczych (zwłaszcza w górach).



Marcin Czerwiński - marcin@pleszew.pttk.pl

Proszę śmiało pisać maile w razie dodatkowych pytań

Opencaching PL - Statystyka dla Marcinek

Przydatne linki:
Strona firmy Garmin.
Nawigacja GPS - wprowadzenie
Współcześni poszukiwacze skarbów.
Forum dyskusyjne użytkowników sprzętu firmy Garmin.
Strona GPS Maniaka - porady, mapy
Strona poświęcona największemu freewarowemu projektowi mapowemu /Garmin/ dla Polski.
Drogowa mapa Łodzi i okolic dla odbiorników GPS GARMIN.
Sporo informacji na temat odbiornika Vista_C, map etc.
Z GPS-em na żagle.

Najlepsza "ogólna" grupa dyskusyjna poświęcona odbiornikom GPS. Głównie w zastosowaniach turystycznych. Link przez Onet: pl.rec.gps

Autor artykułu z GPS'em na ramieniu

GPS turystyczny w samochodzie


Zrzuty ekranów z odbiornika VISTA Cx


GPSMAP 60CSx

GPSMAP 60CSx

eTrex Legend Cx

eTrex Legend Cx

eTrex Vista Cx

eTrex Vista Cx

Odbiornik Wysokiej czułości (typ SiRF) 12 kanałowy 12 kanałowy
Liczba waypointów 1000 500 500
Wbudowana pamięć Karta microSD 64 MB (w komplecie) Karta microSD 64 MB (w komplecie) Karta microSD 64 MB (w komplecie)
Liczba tras / Liczba punktów w trasie 50/250 50/250 50/250
Mapa bazowa Mapa bazowa Europy (Recreational Routable Basemap, Atlantic) Mapa bazowa Europy (Recreational Routable Basemap, Atlantic) Mapa bazowa Europy (Recreational Routable Basemap, Atlantic)
Opcjonalne, dodatkowe mapy Produkty MapSource na płytach CD-ROM oraz programowane karty microSD. Produkty MapSource na płytach CD-ROM oraz programowane karty microSD. Produkty MapSource na płytach CD-ROM oraz programowane karty microSD.
Czas pracy na bateriach 18 godz. (2 baterie AA) 32 godz. (2 baterie AA) 32 godz. (2 baterie AA)
Wymiary ekranu [mm] 56 x 38 43 x 33 43 x 33
Typ ekranu TFT, 256 kolorów TFT, 256 kolorów TFT, 256 kolorów
Obliczanie powierzchni TAK TAK TAK
Rozdzielczość ekranu 240 x 160 220 x 176 220 x 176
Antena GPS Wbudowana, typu "quad helix" Wbudowana, typu "patch" Wbudowana, typu "patch"
Nawigacja wg. śladu (TracBack) TAK TAK TAK
Liczba punktów rejestrowanego śladu 10000 10000 10000
Waga [g] 155 (bez baterii) 155 (z bateriami) 155 (z bateriami)
Alarmy dźwiękowe Kotwiczny: TAK
Przybycia do celu: TAK
Budzik: TAK
Zejścia z kursu: TAK
wiczny: TAK
Przybycia do celu: TAK
Budzik: TAK
Zejścia z kursu: TAK
wiczny: TAK
Przybycia do celu: TAK
Budzik: TAK
Zejścia z kursu: TAK
Poziom wodoodporności IPX7 IPX7 IPX7
Wymiary urządzenia [mm] 155 x 61 x 33 56 x 107 x 30 56 x 107 x 30
Rozdzielony port szeregowy i USB TAK Tylko USB Tylko USB
Pamięć map Karta microSD Karta microSD Karta microSD
Podświetlenie ekranu Wielopoziomowe Wielopoziomowe Wielopoziomowe
Złącze anteny zewnętrznej TAK (MCX) NIE NIE
Obsługa WAAS/EGNOS TAK TAK TAK
Format pozycji MGRS TAK TAK TAK
Wbudowany kompas elektroniczny TAK NIE TAK
Wbudowany wysokościomierz barometryczny TAK NIE TAK
Nawigacja "zakręt po zakręcie" TAK TAK TAK
Kalkulator połowów i polowań TAK TAK TAK
Dane astronomiczne TAK TAK TAK
Punkty niebezpieczne TAK TAK TAK
Prognozy pływów TAK TAK TAK
Zakres napięcia zasilania [V] 8-36 4.2-5.5 4.2-5.5
Ikony waypointów TAK TAK TAK
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.