INSTRUKCJA PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW PTP

Przeznaczona dla organizatorów egzaminów oraz członków Komisji Egzaminacyjnych

1. Organizator egzaminu (OKTP, Oddział PTTK, Komisja Regionalna TP) uzgadnia z KTP ZG PTTK termin i warunki egzaminu. Co najmniej na cztery tygodnie przed uzgodnionym terminem organizator przesyła wnioski kandydatów oraz pismo w sprawie egzaminu do KTP ZG . W piśmie należy podać nazwisko , imię kandydata do egzaminu, ew. nr uprawnień oraz informacje na jakie województwo będzie przeprowadzony egzamin, a także skład komisji egzaminacyjnej. KTP ZG PTTK wyznacza swojego przedstawiciela na egzamin.
  2. Organizator umieszcza informacje w miejscowych środowiskach o planowanych w danym roku egzaminach, podczas imprez regionalnych. Egzaminy inspirowane przez KTP ZG PTTK: w czasie OWRP, OZPTP oraz w Warszawie w ZG PTTK - w miesiącach kwiecień i listopad.
  3. Skład komisji egzaminacyjnej:
    - przedstawiciel KTP ZG - Przewodniczący
    - PTP z miejscowego Oddziału - Członkowie (minimum 2 osoby).
  4. Testy egzaminacyjne - potrzebną ilość testów wraz z odpowiedziami oraz druki protokółów egzaminacyjnych otrzymuje każdorazowo przewodniczący przeprowadzający egzamin.
  5. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej sprawdza na miejscu posiadane przez kandydatów:
    - legitymacje PTTK z opłaconymi składkami
    - legitymacje PTP - aktualne
    - książeczki OTP - ze zweryfikowaną OTP stosowną do rodzaju uprawnień lub legitymację OTP
    - zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ogólnego - dla kandydata na MPTP i PTP III st.
  6. Czas trwania egzaminu testowego:
    - kandydaci zdający na III stopień dodatkowo wypełniają część krajoznawczą
              - 105 minut + rozmowa uzupełniająca
    - rozszerzający uprawnienia na 1 województwo
              - 90 minut
  7. Na zakończenie egzaminu następuje sprawdzenie testów oraz podanie wyników uczestnikom (w razie wątpliwości kandydat ma prawo wglądu do testów - do bezpośredniej rozmowy w celu wyjaśnienia wątpliwości).
  8. Organizator odpowiada za przygotowanie sali na czas przeprowadzenia egzaminu i sprawdzania testów.
  9. Przewodniczący wraz z członkami komisji podpisują protokóły i wnioski.
  10. Przewodniczący komisji podpisane protokóły i wnioski wraz ze zdjęciami (na III stopień )oraz legitymacjami w przypadku rozszerzeń dostarcza do KTP ZG PTTK w terminie 1 tygodnia po egzaminach.
  11. Po zakończeniu egzaminu sprawdzone testy należy zniszczyć.

Komisja Turystyki Pieszej
                                                                 Przyjęto na posiedzeniu w Warszawie 9 kwietnia 2011 r.