V OGÓLNOPOLSKI ZLOT
PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI PIESZEJ
WĘGORZEWO 1962

Po raz piąty ogólnopolskie spotkanie kadry turystyki pieszej PTTK odbyło się w dniach 8-9 września 1962 roku w Węgorzewie. Na V Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej zgłosiło się 175 przedstawicieli z całej Polski. Rozpoczęcie Zlotu i obrady odbyły się w Sali Domu Kultury w Węgorzewie. Nieopodal tego miejsca zlokalizowano obozowisko namiotowe dla uczestników Zlotu. W tym czasie w Węgorzewie odbywało się również zakończenie III Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego. Turyści uczestniczący w III OWRP mieli oddzielne miasteczko namiotowe nad jeziorem Święcajły. Dwie centralne imprezy piesze organizowane pod patronatem Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK po raz pierwszy spotkały się w jednym miejscu. W uroczystym otwarciu V Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników uczestniczyli przedstawiciele miejscowych władz oraz Jerzy Przeździecki wiece prezes Zarządu Głównego PTTK, sekretarz prezydium PTTK ZG Ryszard Wróblewski. Przewodniczący KTP ZG PTTK Adam Słomczyński dokonał symbolicznego otwarcia spotkania Zlotu i poprowadził obrady. W trakcie obrad poruszono szereg ważnych dla popularyzacji turystyki pieszej zagadnień.

  1. Realizację wniosków z IV Zlotu w Lubniewicach.
  2. Wysłuchano informacji na temat ustaleń dotyczących regulaminowych tras do dużej srebrnej OTP.
  3. Wysłuchano informacji o stanie kadry PTP i regulaminów OTP.
  4. Zapoznano się z charakterystyką sezonu pieszego 1961/1962.
  5. Dyskutowano o znaczeniu okręgowych Zlotów kadry pieszej.
  6. Poruszono problem zagospodarowania turystycznego terenów nizinnych.
Wieczorem zapłonęło ognisko wspólne dla uczestników Zlotu i turystów z OWRP wraz z zagranicznymi piechurami z Węgier i NRD. W niedzielę na zakończenie V Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Pieszej i III OWRP wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Olsztyn”. Odbyło się również spotkanie Marią Zientarą-Malewską znaną poetką, działaczką warmińską.

Opracował: Włodzimierz Majdewicz

Osoby posiadające pamiątki związane z Ogólnopolskimi Zlotami Przodowników Turystyki Pieszej PTTK prosimy o kontakt z Komisją Turystyki Pieszej ZG PTTK.
Poszukujemy fotografii, relacji, regulaminów, znaczków zlotowych i odcisków okolicznościowych pieczątek. Będziemy również wdzięczni za pomoc w identyfikacji nierozpoznanych dotąd osób na archiwalnych fotografiach.

Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.