XVI Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej
Chorzów 1973

XVI Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej odbył się w dniach 11-13.10.1973 r. na terenie Śląskiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Organizatorem imprezy była Okręgowa Komisja Turystki Pieszej w Katowicach. Do Chorzowa przybyło 480 Przodowników Turystyki Pieszej. Otwarcia Zlotu w Hali Widowiskowej Ośrodka ZHP dokonał Henryk Tomkiewicz Przewodniczący KTP ZG PTTK. Po przemówieniach uczestników powitała grupa dziewcząt w strojach regionalnych prezentując folklor śląski. Przedstawiciele różnych Okręgów wręczali gospodarzowi Zlotu upominki.
Po oficjalnych powitaniach odbyły się prelekcje.
"Śląsk w pradziejach" - mgr.Tadeusz Kasper oraz "Wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne" dr. Alfred Hornig Od godziny 15.00 rozpoczęto obrady w czterech zespołach problemowych zajmujących się następującymi tematami.
1.Krajozanawstwo w turystyce pieszej - przewodniczył Bolesław Polkowski z Gdyni wraz z Wiesławem Kargerem z Gdańska. 2.Kształcenie Przodowników Turystyki Pieszej - przewodniczył Zygmunt Kleszczyński z Katowic wspomagali go Aniela Michalska z Warszawy, Ryszard Harajda z Poznania oraz Aleksander Wójcik z Lublina. 3.Sprzęt i ekwipunek dla turystów pieszych - prowadził Kol. Marceli Najder z Warszawy. 4.Rola Przodownika Turystyki Pieszej w Oddziale, Kole, Klubie. Przewodniczył Edmund Mieroszewicz z Warszawy.
Dzięki staraniom dr Jerzego Pawlika zorganizowano wystawę "Plebiscyt i Powstania Śląskie" oraz wystawę unikalnych wydawnictw ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Muzeum Górniczego w Chorzowie. Nie wątpliwą atrakcją było zwiedzanie Planetarium Astronomicznego w Chorzowie. Duże wrażenie zrobił przemarsz z pochodniami i orkiestrą oraz uroczysty apel pod Pomnikiem Powstańców Śląskich z udziałem grupy weteranów. Bardzo udana była wieczornica regionalna gdzie doc. dr hab. Dorota Simonides przedstawiła temat "Ludowa literatura Śląska-baśń, legenda, anegdota". Odbyło się również siedem ciekawych wycieczek krajoznawczych. Tytuły Honorowych Przodowników Turystyki Pieszej otrzymali- Biruta Gerlach z Warszawy, Jerzy Klamann z Łodzi, Antoni Dworski z Gdańska oraz Janusz Uminski z Bydgoszczy. Edmund Mieroszewicz jeden z seniorów na zakończenie powiedział "Trudne zadanie będzie miał organizator następnego Zlotu, aby wam dorównać."
Komandorem Zlotu był Henryk Wesołowski, zastępcą Zygmunt Kleszczyński, sekretariat J. Kubicka, biuro Amelia Kozłowska.
Poza wymienionymi wyżej odnotowano nazwiska organizatorów - Andrzej Hachulski, Zdzisław Niklewicz, Szczęsny Wróblewski, Irena Sapota, Romuald Cholewa, Piotr Rościszewski, Andrzej Stróżecki, Zbigniew Kosin, Helena Chromek, Witold Szałaśny, Halina Kisielewska, Antoni Batoga, Józef Koehl, Tadeusz Ganiasz.

Opracował: Włodzimierz Majdewicz

Seniorzy Edmund Mieroszewicz i Zygmunt KLeszczyński

Karta uczestnika zlotu

Pieczatka zlotu

Osoby posiadające pamiątki związane z Ogólnopolskimi Zlotami Przodowników Turystyki Pieszej PTTK prosimy o kontakt z Komisją Turystyki Pieszej ZG PTTK.
Poszukujemy fotografii, relacji, regulaminów, znaczków zlotowych i odcisków okolicznościowych pieczątek. Będziemy również wdzięczni za pomoc w identyfikacji nierozpoznanych dotąd osób na archiwalnych fotografiach.

Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK