XVIII Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej
Opole 1975

W roku 1975 ogólnopolskie spotkanie działaczy PTTK propagujących i organizujących wędrówki piesze odbyło się w dniach 26-28 września w Opolu. Zlot zgromadził koło 400 uczestników. Obecni na Zlocie Przodownicy Turystyki Pieszej dowiedzieli się o nowym podziale zakresu uprawnień terenowych na 14 regionów. Imprezą towarzyszącą Zlotowi była zorganizowana z rozmachem i budząca wielkie zainteresowanie uczestniczących w Zlocie przybyłych z różnych stron kraju działaczy I Ogólnopolska Wystawa Znaczka Turystycznego.
Przedstawiamy prywatną kronikarską notatkę Koleżanki Danuty Kozakówny oddającą atmosferę tamtego spotkania. W tym ciekawym, choć bardzo osobistym i subiektywnym zapisie znajdziemy wiele informacji i szczegółów dotyczących przebiegu Zlotu oraz wiele nazwisk uczestników tamtej imprezy. Uzupełnieniem tamtej relacji jest zwięzła notatka z Kroniki Komisji Turystyki Pieszej Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie. Zlot uznano za bardo dobry. Imprezę sprawnie zorganizowała Okręgowa Komisja Turystyki Pieszej w Opolu pod kierownictwem Kolegi Tadeusza Raddy.
Danuta Kozakówna (1904-1988) Członek PTT ,PTK i PTTK .Od 1985 roku była Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego .Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej. Była współpracowniczką i uczestniczką większości wędrówek Mieczysława Orłowicza po jego śmierci kontynuowała tradycyjne cykle wycieczek "Szlakiem dr Mieczysława Orłowicza "stojąc na czele nieformalnej "Grupy Orłowicza". Do końca kierowała Referatem Weryfikacji OTP w starej siedzibie Oddziału Stołecznego PTTK na ul. Świętokrzyskiej pod nr. 32 w Warszawie.

Opracował: Włodzimierz Majdewicz


Aniela Michalska i Barbara Kiewlak


B.Kiewlak,S.Rakowski,W.Majdewicz,P.Nowiński,M.Borzym


Przed Katedrą w Nysie

Zapis w Koronice KTP O.StołecznegoOsoby posiadające pamiątki związane z Ogólnopolskimi Zlotami Przodowników Turystyki Pieszej PTTK prosimy o kontakt z Komisją Turystyki Pieszej ZG PTTK.
Poszukujemy fotografii, relacji, regulaminów, znaczków zlotowych i odcisków okolicznościowych pieczątek. Będziemy również wdzięczni za pomoc w identyfikacji nierozpoznanych dotąd osób na archiwalnych fotografiach.

Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.