40 Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej
PŁOCK 1997
40 Ogólnopolski Jubileuszowy Zlot Przodowników Turystyki Pieszej odbył się w dniach 19 - 21 września 1997 roku w Płocku. Zlot uroczyście otworzył w zabytkowej Sali "Małachowianki" Wiesław Karger przewodniczący Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK, który wręczył odznaki i legitymacje nowo mianowanym Honorowym Przodownikom Turystyki Pieszej. Godnością tą wyróżnieni zostali:
Feliks Gołębiewski z Płocka,
Jerzy Karwowski z Płocka,
Rajmund Misztal z Warszawy,
Ireneusz Nienałtowski z Warszawy,
Tadeusz Panaś z Jeleniej Góry,
Zdzisław Rydz z Lublina,
Wojciech Suszycki z Ostrowa Wielkopolskiego,
Tadeusz Zumbirt z Płocka.

Po raz drugi po dwudziestu jeden latach Przodownicy Turystyki Pieszej z różnych stron kraju przybyli do prastarego Płocka. Po otwarciu Zlotu wysłuchano referatów krajoznawczych. Po południu uczestnicy imprezy pracowali w czterech zespołach problemowych zajmujących się tematyką historyczna w turystyce pieszej, szkoleniem kadry pieszej, interpretacją regulaminów OTP oraz nizinnymi szlakami znakowanymi. Wieczorem organizatorzy zaprosili gości na biesiadę zapewniając miłą koleżeńska atmosferę. W sobotę zlotowicze wyruszyli na wycieczki autokarowe, które były okazją do zwiedzenia znacznej części bogatego w pamiątki historyczne Mazowsza. Niedzielę ostatni dzień Zlotu rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Płockiej. Podczas końcowych obrad plenarnych prowadzonych przez Włodzimierza Majdewicza wiceprzewodniczącego KTP ZG PTTK podsumowano pracę zespołów problemowych. W związku z przypadającą za rok 80-rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości (1918-1998), KTP ZG PTTK zaproponowała wszystkim komórkom PTTK terenie kraju organizowanie wycieczek i rajdów pieszych uwzględniających w programie rocznicową tematyką.
Władysław Gwardys wiceprzewodniczący KTP ZG PTTK zakomunikował, że imprezą wiodącą będzie Ogólnopolski Indywidualny Rajd Pieszy "W 80 – rocznicę niepodległości" organizowany przez Komisje Turystyki Pieszej Wareckiego Oddziału PTTK wspólnie z Komisją Turystyki Pieszej Oddziału PTTK Śródmieście z Warszawy.
Fotografie ze zbiorów W.M.

Po zakończeniu Zlotu uczestnicy dziękowali organizatorom za wspaniałą atmosferę i sprawną organizację. 40 Ogólnopolski Jubileuszowy Zlot Przodowników Turystyki Pieszej przygotował i przeprowadził zespół miejscowych działaczy pod wytrawnym kierownictwem Kol. Teresy Trębalowej.

Opracował: Włodzimierz MajdewiczOsoby posiadające pamiątki związane z Ogólnopolskimi Zlotami Przodowników Turystyki Pieszej PTTK prosimy o kontakt z Komisją Turystyki Pieszej ZG PTTK.
Poszukujemy fotografii, relacji, regulaminów, znaczków zlotowych i odcisków okolicznościowych pieczątek. Będziemy również wdzięczni za pomoc w identyfikacji nierozpoznanych dotąd osób na archiwalnych fotografiach.

Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.