Pytania i odpowiedzi do regulaminu


Pytania do akcji proszę kierować na adres luciak@op.pl
  1. W rozdziale VII Punktacja Rajdowa, w ostatnim punkcie tego rozdziału jest napisane: "za udokumentowaną organizacje imprezy (rajdu ...) z udziałem ponad 100 osób do 50 pkt." Jakie dokumenty ma przedstawić organizator tej imprezy, aby nie budziły żadnej wątpliwości dla osób weryfikujących organizację imprezy?
    Pod sformułowaniem "za udokumentowaną..." rozumiemy załączenie do Dziennika Rajdowego jakichś potwierdzeń np. regulaminu imprezy, relacji lub sprawozdania, listy uczestników, fotografii... Coś na podstawie czego oceniajacy Dziennik członkowie Jury będą mogli przyznać stosowną ilość punktów (nie więcej niż 50)
    W przypadku małej imprezy (powyżej 10 osób) też potrzebne jest jakieś potwierdzenie, że nie był to indywidualny spacer, ale przygotowana i przeprowadzona impreza.

  2. Czy w rajdzie można brać udział z rodziną?
    Nie ma przeszkód aby biorąc udział w Indywidualnym rajdzie chodzić we dwie lub dwadzieścia osób. Ale tylko jedna z tych osób bierze udział w Rajdzie Indywidualnym i tylko jej zalicza sie punkty. Możliwe jest oczywiście również, że np. siedem osób biorących udział w Rajdzie umawia się i pokonuje trasę wspólnie - każda z nich zalicza trasę do swojego dorobku.

    Jest jednak możliwość uczestnictwa grupy (do pięciu osób) przy jednym zgłoszeniu całej grupy - regulamin to umożliwia - pod warunkiem, że wszystkie imprezy wpisane do dzienniczka są przebyte wspólnie przez całą grupę.
    Chcemy uniknąć sytuacji, że jedną imprezę zalicza jedna osoba, drugą - kolejna itd. Możliwość uczestnictwa grupowego jest przewidziana ze względu właśnie na uczestnictwo rodzin, narzeczonych itd.
    Oczywiście jest możliwa (a nawet pożądana) sytuacja, że oboje Państwo dokonujecie zgłoszenia i oboje jesteście uczestnikami rajdu z osobnymi Dziennikami Rajdowymi.

  3. W warunkach uczestnictwa jest zapis że uczestnicy rajdu są zobowiązani do udokumentowania związku zwiedzanych miejsc z Powstaniem Styczniowym w formie m. in. fotografii lub wydawwnictw przedstawiających zwiedzane obiekty. Czy wystarczy fotografia miejsca/obiektu czy musi być na tej fotografii uczestnik Rajdu? Czy wydawnictwa przedstawiające zwiedzane obiekty to moga byc widokówki/pocztówki czy to mają być informatory/broszurki. Jak krótki ma być opis krajoznawczy ? A może wystarczy potwierdzenie przodownika turystyki kwalifikowanej lub Instruktora krajoznawstwa?
    W nawiązaniu do zadanych pytań - odpowiadam:
    1. Wystarczy fotografia miejsca/obiektu wykonana własnoręcznie. Zdajemy sobie sprawę z trudności wykonania fotografii z uczestnikiem przy indywidualnych wędrówkach - dlatego takiego wymagania nie stawiamy.
    2. Wydawnictwa mogą być dowolne: i pocztówki, i folderki, i ulotki (np. informujące o obchodach rocznicy)... raczej nie książki - bo są chyba za duże.
    3. Opis krajoznawczy nie jest obowiązkowy, ale może zastąpić zdjęcie czy pocztówkę, poza tym wzbogaca dzienniczek i może być podstawą do przyznania dodatkowych punktów.
    4. W zupełności wystarczy potwierdzenie przodownika lub instruktora.



  4. "Uczestnicy rajdu biorą udział w konkursie indywidualnym na największą aktywność i najciekawszą dokumentację krajoznawczą ocenianą według zamieszczonej punktacji:"
    za opracowania własne dotyczące przebytych tras - czyli opis wycieczki, trasa, zwiedzanie? Bo nie rozumiem, czyli za każdy opis jest 20pkt?

    za opracowania własne..." Za cały Dziennik Rajdowy Jury może przyznać dodatkowy bonus (do 20 pkt.) w zależności od tego jak jest on prowadzony. Można wpisać trasę wycieczki na przykład tak:
    Truskaw-Mogiła Powstańców 1863-Truskaw
    a można tak:
    TRUSKAW - krzyż Powstańczy - domniemana mogiła dowódcy oddziału Powstańczego zwanego "Kurzą Nóżką"...
    do tego fotografia, szkic, mapka z położeniem - i co tam jeszcze sobie wymyślimy.
    MOGIŁA POWSTAŃCÓW - położona na wydmie w lesie mgiła oznaczona krzyżem z 72 ćwiekami na pamiątkę pochowanych tu 72 powstańców do tego fotografia ... (jak wyżej) i itd. Jakość pierwszego Dziennika jest oczywiście inna niż drugiego - i za to jest bonus punktowy.

  5. Czy samotny nagrobek powstańca na cmentarzu należy rozumieć jako cmentarz czy mogiłę? W zasadzie nie ma cmentarzy z 1863, dominują raczej zbiorowe mogiły.
    Samotny nagrobek powstańca na cmentarzu należy traktować jako mogiłę. Dwa nagrobki na tym samym cmentarzu należy traktować jako dwie mogiły.

  6. Czy członkowie drużyny (np 4 osoba drużyna rodzinna) są zwiększają liczebność grupy wycieczkowej (dotyczy punktacji za organizację wycieczki).
    Grupa wycieczkowa składa się z wszystkich uczestników wycieczki, niezależnie od więzów rodzinnych.

  7. Komunikat o zmianie konta!!
    Z dniem dzisiejszym (tj. 11.02.2013) następuje zmiana numeru konta, na które należy wpłacać wpisowe na Ogólnopolski Indywidualny Rajd "W 150. rocznicę Powstania Styczniowego 1863-2013". Obecnie jest to numer 28 1440 1387 0000 0000 0940 8738. Numery konta w regulaminach zostały już poprawione. Osoby, które już dokonały wpłaty nie muszą niczego korygować. Przepraszamy za zmianę.