POŻEGNANIE
FRANCISZKA RATAJA
(1928-2019)


W piątek 18 stycznia 2019 r. na cmentarzu parafialnym w Rembertowie pożegnaliśmy Kolegę Franciszka Rataja. Wieloletniego członka Prezydium Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego.
Franciszek Rataj był działaczem i członkiem Zarządu Koła Terenowego PTTK "Śródmieście". Od kilkudziesięciu lat prowadził piesze "wycieczki kalendarzykowe" przeznaczone dla mieszkańców Warszawy i okolic. Od ponad trzydziestu lat był również aktywnym członkiem Klubu Przodowników Turystyki Pieszej im. Anieli Michalskiej.
Dzięki dużej wiedzy i doświadczeniu w umiejętny sposób popularyzował tematykę historyczną łącząc ją z krajoznawczym wędrowaniem. Jego pasją była Kawaleria Polska XX wieku. Należał do grupy działaczy, którzy w 1989 r. organizowali dużą akcję imprez turystycznych pod hasłem "PTTK W 50 ROCZNICĘ WRZEŚNIA 1939". Jeden z twórców Sekcji Miłośników Kawalerii. Autor i realizator cyklu wycieczek pieszych "Na odsiecz Warszawie 1939" przywołującego pamięć Pułków Kawalerii zdążających w kierunku oblężonej stolicy we wrześniu 1939 roku. Uczestniczył w nawiązywaniu kontaktów z weteranami kawalerzystami, które z czasem przekształcały się w zażyłość towarzyską, trwałe przyjaźnie i owocną współpracę.
Posiadał uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej Nr 6991/II. Od 2007 roku Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej Nr 572/H.
Odznaczony: Złotą Odznaką PTTK. Odznaką Honorową Oddziału Stołecznego PTTK. Odznaką Honorową "Za zasługi dla Warszawy".

Z żalem głębokim żegnamy Kolegę Franciszka Rataja.
Pamięć o Nim pozostanie.
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.