PożegnanieŚP Maciej Wdowicki (1934-2020)


Zmarł znany i zasłużony bydgoszczanin ŚP mgr inż. Maciej WDOWICKI, informatyk, konstruktor, projektant programista w bydgoskim ZETO i w Zakładach Urządzeń Okrętowych "Famor" w Bydgoszczy oraz w innych zakładach bydgoskich. Krajoznawca i turysta kwalifikowany, regionalista, pionier wytyczania przebiegu znaków szlaków turystyki pieszej na Kujawach i Pomorzu. Ur. w 1934 r. w Kościanie, pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego na szczeblu miasta Bydgoszczy, naszego województwa i Polski. W latach 1962 - 1987 był Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Turystyki Pieszej ZW PTTK. Autor i wytyczający przeszło 600 km szlaków znakowanych w województwie. Działacz Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.
Członek założyciel Rady Aktywizacji Turystyki Pieszej Ziem Północnych, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Bydgoszczy. Autor organizator i współorganizator centralnych i regionalnych imprez turystyczno - krajoznawczych. Instruktor szkolenia kadr przodowników turystyki pieszej, wychowawca wielu pokoleń turystów i krajoznawców w tym nauczycieli. Posiadał uprawnienia przodownickie i przewodnickie. Działacz i członek wielu stowarzyszeń zawodowych i społecznych. Od 1946 - 1949 r. był harcerzem w ZHP, posiadał stopień harcerza orlego. Członek kilku kół i klubów PTTK. W latach 1980/81 - 1989 działacz podziemnych struktur NSZZ "Solidarność" przy ZUO "Famor" w Bydgoszczy.
Prowadził pracę konspiracyjną pośród nauczycieli krajoznawców PTTK. Od 1989 r. współpracował z Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Aktywny członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno - Genealogicznego, Wielkopolskiego Klub Publicystów Krajoznawców w Poznaniu. Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej i Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa. Autor książek, informatorów, broszur i przeszło 100 artykułów opublikowanych w wydawnictwach w prasie lokalnej i centralnej. Publikował artykuły w wydawnictwach TMMB w "Kalendarzu Bydgoskim" i "Kronice Bydgoskiej", "Kronice Wielkopolskiej", "Kosynierze". Jego prace to m. in. "Uzdrowisko Inowrocław", "7 dni nad Jeziorem Charzykowskim", "Bydgoskie Szlaki Piesze - Krajna" i inne. Zajmował się genealogią, heraldyką i biografistyką, badał dzieje swojego rodu. Wyróżniany wieloma odznaczeniami, medalami, dyplomami, m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Honorową Odznaką PTTK.
Żegnaj Drogi Przyjacielu! Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci na wieki. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
ŚP Maciej Wdowicki zmarł po wieloletniej i ciężkiej chorobie w dniu 6 grudnia 2020 r. w Bydgoszczy. Pogrzeb odbędzie się 10 grudnia (czwartek) o godz. 13.00 na cmentarzu przy al. Kard. Stefana Wyszyńskiego 58 w Bydgoszczy. Składam najbliższym kondolencje oraz wyrazy współczucia i żalu.

Andrzej Bogucki
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.