Pożegnanie

Mieczysław Tokarski

5 maja 2024 r. zmarł Mieczysław Tokarski, Członek Honorowy PTTK, Przodowników Turystyki Pieszej PTTK

Od 1965 r. członek Oddziału PTTK we Włodawie i wieloletni prezes. Wiceprezes Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego. Członek Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Chełmie 1977-1989, członek Komisji Turystyki Pieszej ZW PTTK w Chełmie 1977-1989. Członkiem Rady Muzeum Pojezierza Łęczyńsko -Włodawskiego, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej, redaktor kwartalnika "Wschód". Wybitny znawca Podlasia, Polesia Lubelskiego i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Był członkiem Rady Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Autor licznych artykułów o tematyce historyczno-krajoznawczej. Autor wielu artykułów i opracowań krajoznawczych na temat Powstania 1863/1964 roku, walk Legionów Polskich i krwawych zmagań we wrześniu 1939 r. na Lubelszczyźnie. Inicjator budowy pomników i tablic pamiątkowych w miejscach ważnych wydarzeń historycznych. Posiadał wiele różnorodnych PTTK: Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa, Strażnik Ochrony Przyrody, Instruktor Ochrony Przyrody, Instruktor Kształcenia Kadr, Społeczny Opiekun Zabytków, Juror Zbiorów Krajoznawczych, przewodnik terenowy. Mocno związany z turystyką pieszą. Przodownik Turystyki Pieszej I-stopnia, Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej (nr.478H). 31 razy brał udział w Ogólnopolskich Zlotach Przodowników Turystyki Pieszej. wykazywał dużą aktywność i kreatywność w pracach zespołu zajmującego się popularyzacją tematyki historycznej w imprezach turystyki pieszej. Członek Klubu Bywalców Zlotów (leg. nr.15) Za swoją wieloletnią działalność został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotym Medalem "Zasłużony Działacz Turystyki", Medalem Prekursorów Krajoznawstwa Wielkopolski, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, Odznaką Honorową (medalem) im. Krystyny Krahelskiej - Pamięci Powstania Warszawskiego, Odznaką Honorową Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego, Honorową Odznaką im. Anieli Michalskiej - Za zasługi dla Turystyki Pieszej.
W 2017 roku uzyskał godność Członka Honorowego PTTK.

Żegnamy serdecznego Kolegę, piechura - krajoznawcę

Weterani z KTP ZG PTTK