Pożegnanie

W dniu 14 lutego zmarła Teresa Trębala - Członek Honorowy PTTK

Teresa Trębala od 1951 roku była członkiem i aktywną działaczką Oddziału Miejskiego w Płocku, pełniąc przez z pewien czas funkcję jego prezesa. Była również członkiem Zarządu Okręgu Mazowieckiego PTTK oraz Zarządu Głównego PTTK. Niezależnie od tego nadal działała Oddziale Miejskim PTTK w Płocku. Przez wiele lat pełniła tam funkcję Przewodniczącej Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej.
Jej działalność w ramach macierzystego Oddziału to dziesiątki rajdów pieszych i setki osobiście projektowanych i prowadzonych w terenie wycieczek pieszych i autokarowych, adresowanych do młodzieży szkolnej i środowiska osób niepełnosprawnych (niewidomych i niedowidzących). Prowadziła działalność na szczeblu centralnym. Od 1977 do 1997 roku związana była z Komisją Turystyki Pieszej ZG PTTK jako Członek Prezydium a następnie w latach 1981-1985 jako Vice Przewodnicząca. Specjalizowała się w zagadnieniach związanych ze szkoleniem i doszkalaniem kadry turystyki pieszej. Jej wieloletnia działalność owocuje wymiernymi efektami rzutującymi na poziom wiedzy młodych Przodowników Turystyki Pieszej. Z ramienia Komisji Turystyki Pieszej uczestniczyła w pracy różnego rodzaju gremiów zajmujących się turystyką i krajoznawstwem wśród osób niepełnosprawnych. Na tym polu ma również znaczące osiągnięcia. Kilkakrotnie organizowała z powodzeniem centralne imprezy KTP ZG PTTK. W 1976 roku była Komandorem 19 Ogólnopolskiego Zlot Przodowników Turystyki Pieszej w Płocku.
W 1997 roku była komandorem 40 Ogólnopolskiego Jubileuszowego Zlotu Przodowników Turystyki Pieszej zapraszając piechurów ponownie do Płocka, uczestnicy tej imprezy dziękowali za wspaniałą atmosferę i sprawną organizację. Była również organizatorem 46 OWRP Mazowsze Północne 2005. Od powstania w 1984 roku Klubu Przodowników Turystyki Pieszej im. Anieli Michalskiej uczestniczyła sympatyzując z tym gronem w wielu przedsięwzięciach turystycznych i jubileuszowych spotkaniach w terenie.
Związana ze środowiskiem Przodowników Turystyki Pieszej 43 razy uczestniczyła Ogólnopolskich Zlotach Przodowników Turystyki Pieszej kierując pracą zespołów zajmujących się szkoleniem kadry pieszej. Była członkiem Klubu Bywalców Ogólnopolskich Zlotach Przodowników Turystyki Pieszej we wrześniu 2009 roku powierzono Jej zaszczytną funkcję Kanclerza Klubu Bywalca.
Teresa Trębala Przodownik Turystyki Pieszej Nr 2114/ I, od 1984 roku Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej Nr 227/H, Instruktor Krajoznawstwa. W 2001 roku otrzymała godność Członka Honorowego PTTK.
Pozostaje w naszej pamięci jej postać zawsze pogodna, taktowna i ciepła i serdeczna.
Śmierć Teresy jest dotkliwą stratą dla naszego środowiska.

Przodownicy Turystyki Pieszej