40 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944


Medal ten ukazał się w roku 1884 w związku z 40 rocznicą Powstania warszawskiego 1944 roku. Na awersie dominuje napis 40 / ROCZNICA / POWSTANIA / WARSZAWSKIEGO. Po prawej stronie w stylizowanym otworze po pocisku umieszczono wieniec z liści dębu i wawrzynu.
Na rewersie znajduje się wgłębienie w kształcie prostego krzyża, w którego górnej części umieszczony jest orzeł wojskowy (na tarczy amazonek wz.1919) z wysuniętymi nieco poza obrys zagłębienia końcami skrzydeł. Środkową część wgłębionego krzyża wypełnia napis: PĘCICE / 1944/ 1984 / PO KAMIENISTEJ DRODZE, niżej podobnie wysunięty Znak Polski Walczącej.
Medal wyemitowała Mennica Warszawska według projektu Włodzimierza Majdewicza. Wykonano go z tombaku patynowanego, średnica 70 milimetrów w nakład 1000 egzemplarzy + 510 szt. wznowiono w roku 1985. Medal wydał Oddział PTTK Śródmieście w Warszawie.
Z inicjatywy Klubu Krajoznawczego Varsovia, dzięki staraniom i zaangażowaniu Krystyny Serwaczak.

Opracował Włodzimierz Majdewicz

Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.