TYTUS CHAŁUBIŃSKI


Medal pamiątkowy wydany z okazji odbywającego się w 1985 roku Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Na awersie u góry zarys granic Polski wypełniony literami PTTK.
Niżej namiot turystyczny i napis KRAJOWY ZJAZD 1985.
Na rewersie przedstawiono popiersie Tytusa Chałubińskiego usytuowane na wprost z górami w tle. Po bokach popiersia umieszczone są daty urodzin i śmierci Tytusa Chałubińskiego 1820-1889 u dołu półkoliście biegnie napis: TYTUS CHAŁUBIŃSKI
Medal o średnicy 70 mm wykonany został według projektu Włodzimierza Majdewicza z patynowanego tombaku w Mennicy Warszawskiej w dużym nakładzie 6 000 szt.
Medal wyemitował z inicjatywy i dzięki staraniom Władysława Gwardysa Oddział Miejski PTTK im. Wiktora Krawczyka w Warce.

Osobliwością poszukiwaną przez kolekcjonerów jest „piracka” wersja tego medalu. Prezentujemy jeden z takich niewykończonych medali wybity w miedzi. Egzemplarz nabyto na giełdzie staroci a jego pochodzenie nie zostało ustalone.


Opracował Włodzimierz Majdewicz

Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.