JÓZEF PIŁSUDSKI


Medal poświęcony 70 rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 roku wydano w roku 1988. W tym czasie teren całej Polski przemierzały grupy turystów pieszych wędrujące na miejsca bitew i potyczek w ramach ogłoszonej przez KTP ZG PTTK kolejnej ogólnopolskiej akcji, której hasło wyryto na tym krążku metalu.
Na awersie widnieje portret Józefa Piłsudskiego a obok niego po lewej stronie napis "JEDNA SILNA WOLA PORUSZA WSZYSTKIE SŁABE" słowa te zacytowano z przemówienia Józefa Piłsudskiego uzupełnia umieszczony pod nimi monogram "JP".
Na rewersie umieszczono orła na tarczy, którą od góry przenikają znacznej wielkości cyfry układające się w datę "1918". Poniżej umieszczono na obrzeżu napis PTTK W 70 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Występujący na medalu ORZEŁ - to pierwsze po odzyskaniu niepodległości oficjalne godło państwowe.
Autorem projektu medalu jest Włodzimierz Majdewicz. Medal wybito w Mennicy Warszawskiej w tombaku srebrzonym i oksydowanym w ilości 800 egzemplarzy oraz w tombaku patynowanym 1200 sztuk. Medal ma średnicę 70 milimetrów. Medal ukazał się staraniem Oddziału Miejskiego PTTK im Wiktora Krawczyka w Warce.

Opracował Włodzimierz Majdewicz

Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.