Wędrowali "Szlakiem Pilicy"
Na starcie X Jubileuszowego Rajdu Pieszego "Brzegiem Pilicy" zorganizowanego przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Żarnowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza w Tomaszowie Mazowieckim stawiło się 237 turystów reprezentujących takie miejscowości jak: Aleksandrów, Białaczów, Dąbrowa n. Czarną, Przedbórz, Wola Krzysztoporska i Żarnów.
Do zgromadzonych nad Pilicą przemówił wiceburmistrz Sulejowa Janusz Dudar ponieważ od tego miasta rozpoczynała się ta impreza. Turyści mieli do przejścia 9 km przez Taraskę, Ostrów do Niewierszyna, niebiesko oznakowanym "Szlakiem Pilicy".
Obok celów rajdu jakimi były: poznanie fragmentu rzeki, promowanie turystyki pieszej jako formy czynnego wypoczynku i integracja dzieci i młodzieży z różnych szkół województwa, impreza dała możliwość uczczenia przypadającego na 26-go maja Dnia Matki, ponieważ w tym dniu odbywał się rajd. Tym razem na punktach kontrolnych zorganizowano różne zabawne konkursy dla sporej grupy matek maszerujących wspólnie z dziećmi.
Po dojściu do Niewierszyna przewieziono autokarami uczestników do Aleksandrowa, gdzie na utrudzonych upałem wędrowców czekały oprócz innych atrakcji kiełbaski i herbata.
Zarówno Szkoła Podstawowa jak i Urząd Gminy w Aleksandrowie dołożyłi wszelkich starań, aby zakończenie imprezy było godne jubileuszu X-lecia.
W uroczystym zakończeniu wzięli udział m.in. wójt gminy Żarnów Maria Morawska, wicewójt gminy Aleksandrów Grzegorz Gural oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Aleksandrowie Jerzy Pietruszka.
Miejscowa szkoła przygotowała dekoracje nawiązującą do Pilicy i zaprezentowała program artystyczny "Stop przemocy".
Drugi program w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Przedborzu poświęcony był Dniu Matki.
Prezes Oddziału PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński wręczył legitymacje nowym członkom Towarzystwa: Barbarze Kani- nauczycielce z SP w Żarnowie, Anicie Pankiewicz- uczennicy SP w Białaczowie oraz Natalii Brzozowicz, Martynie Maćkowskiej i Żanecie Zwierzyńskiej- uczennicom SP w Żarnowie.
Odznaki turystyki pieszej "Siedmiomilowe buty" otrzymali: Kacper i Mateusz Cieślakowie- uczniowie 1 klasy SP w Woli Krzysztoporskiej, odznaki "popularne" Iwona Mularczyk i Marta Kowalczyk z SP w Żarnowie, Adam Majewski z SP w Aleksandrowie oraz Adam Młynarczyk i Krzysztof Zarębski z Gimnazjum w Przedborzu.
Brązowe odznaki wręczono: Jadwidze Stańczyk- opiekunowi SKKT-PTTK przy SP w Aleksandrowie, Angelice Wąsowicz i Katarzynie Kapuście z Gimnazjum w Białaczowie oraz Małgorzacie Majewskiej i Annie Włodarczyk z Gimnazjum w Przedborzu.
Była tez okazja do wręczenia dyplomu i nagrody dla Iwony Mularczyk z Żarnowa za zajęcie II-go miejsca w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę". Napisała ona pracę pt. "Spotkania z historią walk i męczeństwa narodu polskiego na szlakach wędrówek z żarnowskim PTTK". Opiekunem uczennicy była Grażyna Szafińska- nauczycielka SP w Żarnowie.
Odbył się również konkurs "Co wiesz o Pilicy" w którym dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęli Angelika Wąsowicz z Białaczowa i Damian Mazurek z Przedborza, a drugie miejsce Tomasz Kusa również z Przedborza. Nagrody, którymi były piękne albumy "Przyroda i krajobraz powiatu tomaszowskiego" ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza.
Oczywiście uczestnicy otrzymali znaczki rajdowe a drużyny dyplomy. Wręczono także trzy specjalne podziękowania za pomoc w organizacji rajdu: Urzędowi Gminy w Aleksandrowie, dyrekcji i nauczycielom SP w Aleksandrowie oraz Włodzimierzowi Bieńkowi- sponsorowi wędlin dla uczestników imprezy. Wyróżniono także kilka matek za osiągnięcia w konkursach rajdowych.
Włodzimierz Szafiński