Odznaka Turystyczna
"PTTK W 50 ROCZNICĘ WIELKIEJ AKCJI A.K."BURZA" 1944-1994"

W roku 1994 funkcjonowała ustanowiona przez Komisję Turystyki Pieszej ZG PTTK, zatwierdzona uchwałą Prezydium ZG PTTK nr.25/94 z dnia 4 marca 1994 roku Odznaka Turystyczna "PTTK W 50 ROCZNICĘ WIELKIEJ AKCJI A.K."BURZA" 1944-1994". Inicjatorom odznaki przyświecała myśl upamiętnienia operacji Armii Krajowej, która przeszła do historii pod kryptonimem "Burza".
Ta wielka operacja wojskowa, której apogeum było Powstanie Warszawskie trwała od stycznia 1944 roku do maja 1945 roku. Rozpoczęta w styczniu 1944 roku na Wołyniu rozprzestrzeniła się na teren Wileńszczyzny, Ziemię Lwowską, Polesie, Białostocczyznę i Lubelszczyznę. Po przekroczeniu Bugu i Sanu działania zbrojne A.K. w ramach "Burzy" rozgrywały się w Wielkopolsce i na Śląsku.
Jednostopniową odznakę przeznaczono dla turystów, którzy ukończyli 10 lat niezależnie od uprawianej dyscypliny turystycznej.
Aby ułatwić turystom zdobywanie odznaki KTP ZG PTTK apelowała między innymi za pośrednictwem biuletynu "Informacje ZG PTTK" do wszystkich komórek terenowych o organizowanie tematycznych rajdów i wycieczek. Kładziono jak zawsze w podobnych przypadkach nacisk na umożliwianie uczestnikom imprez spotkań z weteranami operacji "Burza". Dystrybutorem Odznaki w imieniu KTP ZG PTTK był Oddział PTTK w Warce.Opracowanie i projekt odznaki: Włodzimierz MajdewiczPowrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.