II-Turystyczny Rajd Pieszy PTTK - 1954
W dniach od 5 do 8 sierpnia 1954 roku odbył się II-Turystyczny Rajd Pieszy PTTK. Wędrowano na dziesięciu trasach wiodących przez najbardziej malownicze i atrakcyjne krajoznawczo rejony województw szczecińskiego i koszalińskiego.
Wszystkie trasy zbiegały się W Szczecinie. Trasy podzielono na trzy kategorie w zależności od długości i stopnia trudności. Przeciętna długość tras wahała się od 44 km. do 80 km., dzienne etapy od 15 do 30 km.
Regulamin imprezy zawierał również zachęcającą informacje, że uczestnicy kończący rajd zdobędą BRĄZOWĄ ODZNAKĘ TURYSTYKI PIESZEJ.
Na punktach startowych poszczególnych tras rajdowych: w Myśliborzu, Międzyzdrojach, Stargardzie, Choszcznie, Grzędzicach, Łebie, Czaplinku i Witnicy stawiło się rankiem 5 sierpnia 1954 roku łącznie 1 039 turystów wśród nich było 317 kobiet. Turyści ruszyli na trasy w 159 drużynach. Około 80% uczestników stanowiła młodzież. Rajd ukończyło 1 038 osób.
Uczestnicy rajdu na punktach startowych otrzymali materiały krajoznawcze, mapki - szkice i opisy ułatwiające przebycie tras. Na mecie imprezy na ręce organizatorów złożono 66 krajoznawczych opisów przebytych tras.
Na postojach oprócz odpoczynku wykonywano prace społeczne. Na trasie VI najdłuższej drużyny "Łapiduchów" z Wrocławia i Szczecina zajmowały się na wszystkich postojach opatrywaniem okaleczonych od niewygodnego obuwia nóg turystów. Drużyna z PKS w Nowym Sączu reperowała maszyny rolnicze i samochody. Wszystkie drużyny brały udział w pracach rolnych w PGR Dłusko. Wyróżniła się tam drużyna z Kielc. Lekarka i dentystka z drużyna 553 z Zarządu Portu w Gdańsku, udzieliły pomocy wielkiej ilości chorych w mijanych miejscowościach.
W Szczecinie, odbyła się "defilada" turystów. Rozśpiewane drużyny rajdowe w szyku marszowym kroczyły do centrum miasta. W prasie odnotowano
"Barwny korowód pomysłowo przystrojonych turystów budzi na ulicach Szczecina zrozumiałą sensację. Na mecie w Parku Żeromskiego pełno namiotów i kiosków, punktów usługowych i informacyjnych. To PTTK założyło tu swoje jednodniowe miasteczko turystyczne. Na udekorowanych Wałach Chrobrego zaległa publiczność. Drużyny ustawiają się na stopniach amfiteatralnie. Widok wspaniały. Na Odrze przy bulwarze stoi zakotwiczony statek szkolny "Iskra", w pełnej gali. Wśród rajdowców stoją szpalerem marynarze, a tuż przy prezydium oficerowie "Iskry". W ten sposób marynarze witają przybyłych z całej Polski turystów. Gdy kierownictwo Rajdu wręcza na ręce komendanta "Iskry" odznaki pamiątkowe rajdu dla całej załogi, zrywa się burza oklasków, uroczystość zamienia się w , manifestację na rzecz pokoju,
na cześć marynarzy polskich i budowniczych Szczecina."
Okolicznościowy datownik pocztowy wydany przez Pocztę Polską z okazji II Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego po Pomorzu Zachodnim w 1954 roku.
Nadesłał Andrzej Kowalski
Znaczek ze zbiorów Andrzeja Kowalskiego