X - Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Pieszy

Rok 1962 został ogłoszony rokiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Płocku. W Płocku zlokalizowano również metę X Jubileuszowego Rajdu Pieszego. Rajd organizowała Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK wraz z działaczami z Klubu Pieszego "Słonecznego" z Oddziału Stołecznego PTTK w Warszawie.
Nad przygotowaniami i przebiegiem rajdu czuwał osobiście Edmund Mieroszewicz ówczesny Przewodniczący KTP ZG PTTK i Prezes Klubu "Słonecznego". Impreza przebiegała pod hasłem "Szlakami Mazowsza".
Poważnym problemem dla organizatorów okazały się wyjątkowo sile i gwałtowne deszcze, na skutek tych opadów starannie wybrana lokalizacja obozowiska i mety rajdu musiała ulec zmianie.
Zakończenie imprezy odbyło się w szczególnie uroczystej oprawie z udziałem przedstawicieli władz państwowych i licznej grupy członków ZG PTTK. Rajd zgromadził 625 turystów pieszych, którzy po przebyciu tras w dniu 24 czerwca 1962 roku spotkali się w Płocku. Dla uczestników X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego przygotowano piękny metalowy znaczek rajdowy oraz plakietkę.
Szczególnym rarytasem krajoznawczym okazał się wydany z okazji tej imprezy przez Okręg Mazowiecki i Oddział Stołeczny "Przewodnik po najpiękniejszych trasach Mazowsza".
Przewodnik zawierał charakterystykę regionów Mazowsza opis Płocka oraz opisy tras pieszych. Opisano tam szczegółowo 44 warianty tras pieszych wiodących przez najciekawsze zakątki Mazowsza. Przedstawiono tam 23 trasy 3 dniowe, 5 tras 5 dniowych, 11 tras 7 dniowych oraz 5 tras 10 dniowych. Autorami przewodnika był zespól wyłoniony z Komisji Krajoznawczej Okręgu Mazowieckiego PTTK, byli to Janusz Żmudziński, Tomasz Chludziński i Wojciech Lucas. Przewodnik wydano w nakładzie 3000 egzemplarzy. Imprezę uznano za szczególnie udaną.

Opracował Włodzimierz Majdewicz

Dyplom uczestnictwa