Mapy dla zaawansowanych piechurów


    Od kilku lat we wszystkich większych księgarniach bez problemu można kupić dobre turystyczne mapy. Są to mapy przeznaczone dla turystów wędrujących pieszo i rowerem i dla tych, którzy wędrują samochodami. Map turystycznych jest sporo, można wybierać, co komu bardziej odpowiada. Na mapach turystycznych umieszczane są przebiegi szlaków turystycznych. Posługując się nimi nawet początkujący turysta może samodzielnie poruszać się w terenie i mieć pewność, że atrakcje krajoznawcze zwiedzanego terenu na pewno będą na wybranym szlaku. Poruszanie się z mapami uwzględniającymi przebieg znakowanych szlaków turystycznych jest szczególnie ważne w Parkach Narodowych, Parkach Krajobrazowych i rezerwatach.
    Dla wytrawnych turystów penetrujących samodzielnie wybrane zakątki kraju, często nie mniej atrakcyjne krajoznawczo, lecz położone z dala od znakowanych szlaków turystycznych, potrzebne są innego rodzaju mapy. Doświadczony wprawnie operujący mapą i kompasem w terenie turysta pieszy poszukuje map topograficznych o takiej skali, która da mu pełny obraz terenu i właściwie czytana pozwoli wybrać własną drogę do zamierzonego celu.
    Wymogi te spełniają mapy topograficzne w skali 1:10 000 wydawane przez Głównego Geodetę Kraju. Drukowane są na poręcznego formatu arkuszach a ich przejrzystość i bogactwo znaków topograficznych dają satysfakcję w terenie. Mapy te pokrywają obszar całej Polski. Jeszcze jedna uwaga nie należy zrażać się datami ich aktualizacji, tam gdzie mamy do czynienia z dużymi kompleksami leśnymi i obszarami położonymi z dala od sieci dróg i szlaków komunikacyjnych, mapy te dzięki podkreślonym wyżej zaletom mogą z powodzeniem służyć doświadczonym amatorom pieszych wędrówek. Tego rodzaju mapy wielokrotnie używałem w terenie i polecam je turystom pieszym.

Włodzimierz Majdewicz

Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.